BİTLİS HABERLERİ

Bitlis Devlet Hastanesi’nden Aşırı Terlemeye Önlem

IHA
05.10.2015 - 13:12Son Güncelleme :

BİTLİS DEVLET HASTANESİNDEN AŞIRI TERLEMEYE ÖNLEM

IHA

Bitlis Devlet Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Osman Yakşi; el, koltuk altı ve yüz bölgesinde aşırı terlemeyi cerrahi tedavi ile önlediklerini söyledi.
Toplumda sık görülen bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Osman Yakşi, bunun en sık nedeni ise terlemeye sebep olan sempatik sinirlerin normalden fazla çalışması olduğunu kaydetti. Op. Dr. Osman Yakşi, daha çok genç yaşlarda görülen bu rahatsızlık nedeniyle hastalar yazı yazarken, bilgisayar kullanırken, tokalaşırken ya da istedikleri elbiseleri giyebilme gibi konularda çeşitli sıkıntılar yaşabilmekte ve bu durum sosyal yaşamlarının olumsuz yönde etkileyebildiğini belirterek, “Yapılan cerrahi, daha çok konfor amaçlı yapılmakta ve hastaların sosyal yaşamda kendilerine olan güven duygularını artırabilmektedir. Ameliyat, hasta genel anestezi ile uyutulduktan sonra koltuk altında yapılan bir santimetrelik bir kesi sonrası kamera ile göğüs kafesinin içine girilip terlemeye sebep olan sinirler yakılarak ya da klips ile sıkıştırılarak yapılır. Ameliyat yaklaşık 15-20 dakika sürmekte ve hastalar aynı gün taburcu edilebilmektedir. Bitlis Devlet Hastanesi’nde son bir yılda yaklaşık 15 hastaya torakal sempatektomi yani terleme cerrahisi yapıldı. Ameliyat edilen tüm hastaların el ve koltuk altı terlemelerinde tamamen düzelme olduğu görüldü. Ameliyat edilen hiçbir hastada ameliyata bağlı bir sıkıntı olmaması da bu yöntemin güvenli bir şekilde uygulanabileceğini göstermektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis Devlet Hastanesi’nden Aşırı Terlemeye Önlem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 13 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis Devlet Hastanesi’nden Aşırı Terlemeye Önlem haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  07:12
 • Öğle
  12:16
 • İkindi
  14:44
 • Akşam
  16:59
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı