KONYA HABERLERİ

Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı

IHA
08.07.2015 - 15:08Son Güncelleme :

SÜ ÇUMRA UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU MÜDÜRÜ DOÇ. FATİH ER VE ÇUMRA MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MEHMET ÖĞÜT, ALKALİN TOPRAKLARDA RİZOSFER PH'SINI DÜŞÜREN BAKTERİ UYGULAMASI BULUŞUYLA TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ'NDEN PATENT ALMAYI BAŞARDI.

IHA

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Çumra Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Fatih Er ve Çumra Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Öğüt ‘Alkalin Topraklarda Rizosfer pH’sını Düşüren Bakteri Uygulaması’ buluşuyla Türk Patent Enstitüsü’nden patent almayı başardı.
TR 2011 12372 A2 numaralı başvurusuyla patent alan buluş, mikrobiyal gübre kullanımı, gübre gereksinimini düşürdüğü için hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşım olarak kabul edildi.
“BİTKİSEL ÜRETİMDE ÖNEMLİ BİR GELİŞME”
Topraklarımızın bazı bitki besin maddeleri açısından fakir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fatih Er, “Bu durum tarımda yüksek verim almanın önündeki önemli engellerden birisidir. Genelde, bitki besin maddelerinin eksikliğini gidermek için gübreleme yapılmaktadır. Kimyasal gübrelerin kullanımı pahalı olduğu gibi, aynı zamanda ve toprak-su-hava ortamlarında çevre kirliliklerine neden olmaktadır. Bu açıdan da çalışmamız tarıma önemli bir gelişme getirdi.” dedi.
“HEM EKONOMİK HEM ÇEVRECİ”
Çalışmanın hem ekonomik hem de çevreci olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mehmet Öğüt, “Çalışmalar sırasında, keşfedilen bir bakteri türünün asit salgılayarak toprakta zor çözünebilir durumdaki mineralleri çözdüğü ve böylece bitkiye eksik olan besin maddelerini sağladığı ortaya konulmuştur. Bakteri yerel kaynaklardan alındığı için ülkemiz tarımında kullanımı uygundur. Buğday başta olmak üzere mısır, şeker pancarı ve domateste olumlu sonuçlar alınmıştır. Tohuma uygulama, sulama suyuna karıştırma ve fide daldırma yöntemleriyle kullanılabilmektedir. Mikrobiyal gübre kullanımı, gübre gereksinimini düşürdüğü için hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşımdır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitkisel Verimi Artıran Buluşun Patenti Alındı haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:22
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı