ANTALYA HABERLERİ

Bitki Islahı ve Tohumculuk Çalıştayı

AA / Leyla Ataman Koyuncuoğlu
23.02.2015 - 12:22Son Güncelleme :

- TÜRKTOB Başkanı Gençer: - "Türkiye artık 75'ten fazla ülkeye, yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık tohum ihracatı yapıyor" - "(Tohumda dışa bağımlıyız) denildiğinde, otomatik olarak İsrail'e bağımlıyız gibi yanlış bir algı söz konusu. Tohumculukta dışa bağımlı değiliz, İsrail'den sadece bir miktar domates tohumu alıyoruz"

AA / Leyla Ataman Koyuncuoğlu

ANTALYA (AA) - Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye'nin 75'ten fazla ülkeye, yılda yaklaşık 150 milyon dolarlık tohum ihracatı yaptığını bildirdi.

TÜRKTOB ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) tarafından Trakya Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nin katkısıyla düzenlenen, "Bitki Islahı ve Tohumculuk Sektöründe Ar-Ge: Mevcut Durum ve Gelecekteki Yönü" çalıştayı Antalya'da Venezia Palace Hotel'de başladı.

Çalıştayda konuşan TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, Türkiye'nin tohumda dışa bağımlı bir ülke olmadığını, fakat kamuoyunda böyle yanlış bir algının bulunduğunu söyledi.

Tohumculuk sektörünün 75'ten azla ülkeye, yılda yaklaşık 150 milyon dolarlık ihracat yaptığını kaydeden Gençer, tarla bitkileri grubunda yüzde 100'e yakın yerli tohumların kullanıldığını, sebze grubunda da yüzde 50'ye yakın yerli tohum çeşidinin kullanıldığını bildirdi.

Ticaretin doğası gereği tohum ithalatının da yapıldığını kaydeden Gençer, bugün Hollanda, Fransa, ABD gibi tohumculukta çok ileri olan ülkelerin bile zaman zaman ithalat yaptığını vurguladı.

2014 verilerine göre Türkiye'nin yıllık 775 bin tonluk sertifikalı tohum üretimi olduğunu belirten Gençer, toplam ihtiyacın ise 1,6 milyon ton olduğunu dile getirdi.

Tohumluk ticaret hacminin ise 1 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu ifade eden Gençer, "Dünya standartlarında tohumluklar üretiyoruz ve ürettiğimiz tohumlukları diğer ülkelerle yarışır şekilde pazarlıyoruz" dedi.

- İsrail'den sadece domates tohumu alınıyor

Tohumculukta dış bağımlılık denildiğinde otomatik olarak Türkiye sanki İsrail'e bağımlıymış gibi bir algının da söz konusu olduğunu kaydeden TÜRKTOB Başkanı Gençer, İsrail'den sadece bir miktar domates tohumu alındığını, bunun dışında hiçbir bağımlılığın bulunmadığını bildirdi.

Gençer, "Ülke olarak yılda 23,5 ton domates tohumu kullanıyoruz. Bunun içinde İsrail'den aldığımız domates tohumu sadece 600 kilogram. Bir ton bile değil" diye konuştu.

Tohumda dünyada sadece soya, pamuk, mısır ve kanola ürünlerinde Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) çalışması yapıldığını, sebze veya meyvelerde GDO olmadığını ifade eden Gençer, GDO içeren ürünlerin de kanun gereği Türkiye'ye girişinin kesinlikle yasak olduğunu sözlerine ekledi.

Çalıştayın açılışında konuşan BİSAB Başkanı Doç. Dr. Yalçın Kaya da 3 gün devam edecek çalıştayda Türkiye ve dünya ülkelerinden akademisyen ve sektör temsilcilerinin bir araya geleceğini ve bitki ıslahında son teknolojilerin tartışılacağını söyledi.

Kaya, özellikle son dönemde üzerinde çalışılan gen terapi ve DNA makası denilen ileri teknolojilerin tohumculuk sektöründeki uygulamalarının ele alınacağını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Bitki Islahı ve Tohumculuk Çalıştayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2015 tarihinde saat 12 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitki Islahı ve Tohumculuk Çalıştayı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı