GeriSpor "Bisikletle ön yargıları aşmak"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Bisikletle ön yargıları aşmak"

"Bisikletle ön yargıları aşmak"
refid:15292671 ilişkili resim dosyası

Edirne Doğa Sporlar Kulübü (EDOSK) ile Bulgaristan Sofya Uygulama Araştırma Derneği'nce hazırlanan “Bisikletle Ön yargıları Aşmak” projesi toplantıları başladı.

Edirne Doğa Sporları Kulübü Başkanı Bülent Bacı, yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın Sofya Uygulama Araştırma Derneğince başvurusu gerçekleştirilen, Bulgaristan Ulusal Ajansı'nca Nisan 2010 döneminde kabul edilen 'Bisikletle Ön Yargıları Aşmak' projesinin ön hazırlık toplantısının ilkinin Sofya'da yapıldığını belirtti.

Bacı, toplantıda, Türkiye'den kendisi ile birlikte EDOSK gençlik çalışanı proje lideri Onur Donat'ın, Bulgaristan'dan ise Sofya Uygulama Araştırma Derneği Proje yöneticisi Vera Staevska ile gençlik lideri Stefan Gulabov yer aldığını ifade etti.

Bülent Bacı, proje ile ilgili şunları söyledi:

“Proje, Türkiye ve Bulgaristan arasında ortak bir kültür mirası olarak yerini alan Doğu Rodoplar bölgesini keşfe çıkmak üzere oluşturulmuş ortak bir fikrin sonucunda ortaya çıktı. Projede temel hedef, iki kesimin de tarihsel kökenlerini anlayıp bunları günümüzün çok kültürlü gerçekliği ile karşılaştırma imkanı bularak ortak ön yargılarla mücadele etmektir.

Bu kapsamda 8 Türk ve 8 Bulgar gençlerinden ve liderlerden oluşan 19 kişilik bir grup, Eylül ayında iki hafta süresince sınırların ötesine geçip İslam ve Hristiyanlığın bir arada var olduğu ve içinde hem Türkleri hem de Bulgarları barındıran sınır bölgesi Doğu Rodopların yerel yaşantısını keşfetmek için pedal çevirecekler. Proje, karşılıklı gezici bir değişim şeklinde Kırcaali'den Edirne'ye kadar uzanan bir doğrultuda gerçekleşecek.”

Toplantıda proje detaylarının da konuşulduğunu vurgulayan Bacı, buna göre profesyonel olmayan bisikletli gençlerin yolculuğunun 28 Ağustos'ta Kırcaali'de başlayacağını ve 6 Eylülde Edirne'de son bulacağını kaydetti.

Bacı, gençlerin bu sürede günde 25-30 kilometre pedal çevirecek Kırcaali – Haskova bölgesinde, Arda Nehri boylarında çadır ve motel konaklama yapacaklar ve köyleri ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle