Gündem Haberleri

  Bisikleti neden sadece hareket halindeyken dengede tutabiliyoruz?

  Hürriyet Haber
  28.04.2016 - 17:05 | Son Güncelleme:

  Bisikleti neden sadece hareket halindeyken dengede tutabiliyoruz? Kütle merkezi iyi ayarlanmadığı için bisikleti sadece hareket halindeyken dengede tutabiliyoruz? İşte cevabı..

  İki tekerlekli tüm araçların jiroskop etkisiyle çalıştığı söylenir. Yani dönen bir cismi, eksenindeki milin tek tarafından bir yere sabitlediğinizde dengesini bozmadan dönmeye devam eder. Buna jiroskop etkisi deniyor. Bisikletlerin tekerlekleri de döndüğü sürece bu dengenin korunduğu söyleniyordu. Ancak yeni yapılan biraraştırma, bisiklette dengeyi koruyabilmenin ardında bundan daha fazlasının olduğunu gösterdi.

  Jiroskop etkisi bisikleti dengede tutmaya yardımcı oluyor. Ama bunu sadece sürüş esnasında yapabiliyor. Hatta daha hızlı gittikçe gidondan kontrol etmeye bile gerek kalmıyor. Ama bisikletin dengede kalmasını sağlayan asıl faktör bu değil.  

  Çünkü dengenin kaynağı kütle merkezi. Örneğin, iskelet yapısında kütle merkezinin daha farklı tasarlanıp biraz daha öne ve yukarıya doğru alınmasıyla, bisikletin sabit dururken de dengede kalabildiği görüldü. Hatta bu yeni keşif sayesinde artık üzerinden indiğinizde bile dengede durabilen bisikletler üretilmeye başlandı.

  popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı