« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bisiklet üstünde 53 gün

Öğretmen çift, 3 yaşındaki çocuklarıyla Hollanda'dan İstanbul'a 3 bin 652 kilometre pedal çevirdi.

Yaşar KAÇMAZ - İSTANBUL DHA
SON GÜNCELLEME

Hollanda'dan bisikletle yola çıkan ve 3 yaşındaki çocuklarıyla 53 gün boyunca 10 ülkeyi ziyaret eden Sarıhan çifti, İstanbul'a ulaştı.

Bisiklet kullanımının önemine dikkat çekmeye çalışan çifti Karaköy İskelesi'nde TEMA görevlileri karşıladı.

3 bin 652 km pedal çevirdikleri belirten İnci ve Soner Sarıhan çiftinin 3 yaşındaki oğulları Tibet Çınar Sarıhan ilgi odağı oldu. Meslekleri öğretmenlik olan Sarıhan çifti, küresel ısınmaya dikkat çekmek için bisikletleriyle yola çıktıklarını belirtti.

"BİSİKLETLE YOLCULUK YAPTIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ"

İnci Sarıhan, "10 ülkeden geçtik, onların kültürlerine dokunduk. Hayatlarından izleri seyrettik. Belki arabayla gitseydik bu kadar içine giremeyecektik. Örneğin Sırbistan'da bahçesinde salça karıştıran teyzenin salçasından tadamayacaktık. O yüzden bisikletle yolculuk yaptığımız için çok mutluyuz. Tibet için de yararlı olduğuna inanıyoruz. Biz oğlumuzun şanslı yumurcak olduğuna inanıyoruz. Çünkü doğa ona çok şey kattığına inanıyoruz" dedi.

"BİR AĞACA DOKUNMAK BİR BİTKİYE DOKUNMAK ÇOK ÖNEMLİ"

Soner Sarıhan ise, " TEMA'nın da 'Minik TEMA' diye bir projesi var. Çocuklar dört duvar arasında kalmamalı, televizyonla internetle vakit geçirmemeli. Çünkü bir çocuğunun hayal dünyasını geliştirecek, kişisel gelişimini güçlendirecek tek şey doğa. Bir ağaca dokunmak bir bitkiye dokunmak çok önemli" diye belirtti. Soner Sarıhan ,"Bir sosyal mesaj vermek gerekirse bisikletçi arkadaşlarla birlikte bisiklet yolu istiyoruz" dedi. Küçük Çınar'ın babasıyla hazırladı mesajda da, "Dünayaya bıraktığımız tek iz bisiketin izi olsun" yazılıydı.


Bunları da Beğenebilirsiniz