Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bisiklet Federasyonu'nda hedef 2007 Avrupa Şampiyonası

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 2007 yılında Dağ Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılacağını ve bu organizasyonla birlikte Türk Bisiklet tarihinde bir ilke imza attıklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Müftüoğlu, düzenlediği basın toplantısında, göreve geldikleri günden buyana yaptıkları tüm projelerin detaylarını açıkladı. Çalışma performansları açısından geçen yılın çok olumlu geçtiğini, birçok yenilikle birlikte, Bisiklet sporunun 4 branşının gelişimi açısından ilkleri başardıklarını anlatan Emin Müftüoğlu, en önemli icraatları arasında ilk sıralarda yer alan, 2007 yılında Türkiye'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'nı gösterdi.

Müftüoğlu, başarılı çalışmaların sonunda organizasyonu Türkiye'ye verilen bu şampiyona ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Uluslararası Bisiklet Birliği'ne (UCI) yaptığımız müracaat, 2005'te yapılan kongrede ele alındı. Bu kongrede yapılan önemli temaslarda Türkiye'nin bu şampiyonayı başarıyla organize edileceği anlatıldı. Kulis çalışmalarının ardından ikna olan yetkililer, böylesine önemli bir organizasyonu Türkiye'nin layıkıyla yapacağı görüşünde birleştiler. Bu sevindirici haberin ardından, çalışmalarımızı hemen başlattık. Şu anda yer tespit çalışmaları ve diğer hazırlıklar sürüyor. Şampiyonanın ülkemize verilmiş olması Türk bisiklet tarihi açısından bir ilktir. Türk insanı ilk kez böyle büyük bir şampiyonaya şahit olacaktır. Bunu başarıyla tamamlayarak daha önemli organizasyonları Türkiye'de yapmak istiyoruz.”

2007'deki Dağ Bisikleti Avrupa Şampiyonası'nda bir başka ve önemli hedefleri olduğunu da vurgulayan Müftüoğlu, “Bu şampiyonada ilk 3 arasına girecek sporcularımız Pekin'de yapılacak olimpiyatlara doğrudan katılacak. Bu bizim açımızdan çok önemli. Asıl hedefimiz bu olimpiyatlara sporcularımızın katılımını sağlamaktır. Olimpiyat başarısı bizim en büyük hedefimizdir” dedi.

'TÜRK BİSİKLETİ (B) KLASMANINDA MÜCADELE EDİYOR'

Dünya ülkeleri arasında Türk bisikletçilerinin (B) klasmanında yarıştığını, ana hedeflerinden birisinin de üst klasmana çıkmak olduğunun altını çizen Emin Müftüoğlu, (A) klasmanına yükselmeden ve yarışmadan üst düzey başarılara ulaşmanın neredeyse mümkün olmadığını belirtti.
Klasmanlar arasında çok önemli farklar bulunduğunu ve bu farkların ülkelerin başarı sıralamasını büyük ölçüde etkilediğini belirten Müftüoğlu, “Sınıf atlamak için göreve geldiğimiz günden beri büyük performans sergiliyoruz. Bunu başarmadan pes etmek yok bizim için” diye konuştu.

'MİLLİ TAKIM 41 SIRA BİRDEN YÜKSELDİ'

2005 yılının Ocak ve Aralık ayları arasında yapılan istatistik sonuçlarını da açıklayan Emin Müftüoğlu, görevi devraldıkları gün milli takımın dünya klasmanında 63'üncü sırada bulunduğunu, yıl sonunda açıklanan sonuçlarla birlikte millilerin 41 sıra atlayarak 22'nci sıraya yükseldiğini ifade etti.
Müftüoğlu, “En iyi sporcu 594'üncü sırada olan Yunus Yetkin'di. Şu anda milli sporcumuz Bilal Akgül 500 sıra birden yükseldi ve 94'üncü sıraya adını yazdırdı. Kısa sayılabilecek bir sürede ortaya çıkan bu başarıların ışığında Bisiklet Milli Takımı'nın geleceğini çok parlak görüyorum” şeklinde konuştu.

BİSİKLETİM VE BEN

Göreve geldikleri gün başlattıkları “Bisikletim ve ben” isimli projenin detayları hakkında bilgiler de veren Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 2006 yılının tabana yayılma yılı olacağını açıkladı.

Federasyon asbaşkanı Bahattin Akyön'ün koordinesinde yapılan projeyle, bisiklet sporunun tanıtılması, bisiklet ve çevre, bisiklet ve sağlık, bisiklet ve emniyet ana başlıklarındaki konularla özellikle ortaöğretimde eğitim gören gençleri hedef seçtiklerini anlatan Müftüoğlu, bu amaçla Türkiye'de tüm okullarda bisiklet sevgisiyle birlikte geniş bir sporcu kitlesi oluşturmaya çalıştıklarını, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aldıkları destekle bu amaçlarına ulaşacaklarını da ifade etti.
Emin Müftüoğlu, Fransa Bisiklet Turu gibi çok önemli organizasyonlarda yarışan sporcuların katıldığı yılın ilk yarışı olan ”Pro Tour 2007” yarışını da Türkiye'de yapmak için görüşmeler yaptıklarını, bunu da başaracaklarına inandıklarını dile getirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz