Eğitim Haberleri

  Bisiklet dostu kampüs

  Hürriyet Eğitim
  24.05.2017 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Bir vakıf üniversitesi tüm kampüslerini bir araya toplayacağı Dragos Kampüsü için çalışmalara başladı. Kampüs, 2017-2018 akademik yılında faaliyete geçecek. Tamamı bisiklet kullanımına uygun inşa edilen kampüsle, en çevreci ulaşım yolunun teşvik edilmesi amaçlanıyor.

  Bir vakıf üniversitesi yeni eğitim döneminde tüm kampüslerini bir araya toplayacak. İstanbul Şehir Üniversitesi’nin tüm kampüslerini ve birimlerini bir araya toplayacağı “Dragos Kampüsü”nde yaşam başlıyor. Halen 7 fakülte, 3 enstitü ve 3 meslek yüksekokulu çatısı altında 21 lisans, 11 önlisans, tezli ve tezsiz seçenekleriyle 17 yüksek lisans programı ve 3 doktora programı ile faaliyetlerini sürdüren üniversite, öğrencilerini 2017 – 2018 akademik yılında Dragos Kampüsü’nde karşılayacak. Kampüste sınıf ve laboratuvarlar, kütüphane, yurtlar, spor tesisleri, farklı seçenekler sunan kafeterya ve restoranlar, alternatif sosyalleşme ve çalışma alanları bulunuyor.

  BİSİKLET KULLANIMINA UYGUN

  Şehrin içinde yer almasına rağmen yaklaşık 40 futbol sahası büyüklüğündeki geniş kampüste meyve ağaçlarından fıstık çamlarına uzanan çok çeşitli ağaç türleri olduğunu belirten İstanbul Şehir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Çelikcan, şunları söyledi:

  “Deniz kenarında yer alan kampüsümüzde, çam ağaçlarının kokusu yosun kokusuna karışıyor. Böylece en çok özlemini duyduğumuz doğal, temiz ve huzurlu ortama kavuşmuş olacağız. Bu ortamı korumak ve kampüsteki karbon salınımını minimuma indirmek amacıyla, Türkiye’de bir ilke imza atarak yerleşkenin tamamını bisiklet kullanımına uygun olarak inşa ettik.Böylece en çevreci ulaşım yolu olan bisiklet kullanımını hem öğrencilerimiz hem de akademik kadromuz nezdinde teşvik edeceğiz. Dragos Kampüsü’ne taşınırken sadece mekanımız değil, akademik olanaklarımız ve ekosistemimiz de genişliyor. Yeni dönemde açılacak ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarımızla akademik eğitim kalitemizi daha da yükseğe taşımayı hedefliyoruz. Yüksek donanımlı laboratuvarlarımız, araştırma/proje fonları, yurtdışı eğitim fırsatları, staj-iş imkanları ve 100’e yakın ülkeden üniversitemize gelen uluslararası öğrencilerimiz sayesinde başarımızın istikrarlı bir şekilde artacağına inanıyoruz. 1260 öğrenci kapasiteli yurt binalarımız, alternatif yeme-içme seçenekleri sunan tam donanımlı yemekhanemiz ve geniş çalışma alanlarına sahip kütüphanemiz sayesinde tüm Şehir üyeleri, özellikle öğrencilerimiz, kampüs içinde en rahat şekilde yaşama ve çalışma imkanına kavuşacak. Dragos’la birlikte hem akademik hem sosyal alanda gücü artan İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye’nin ve dünyanın en saygın ve başarılı üniversitelerinden biri olacak.”

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı