Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Birol Başaran: "Şener Eruygur benim dostum"

  A.A
  17 Aralık 2009 - 15:03Son Güncelleme : 17 Aralık 2009 - 15:03

  İkinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Birol Başaran, tutuksuz sanık emekli Orgeneral Şener Eruygur'un, dostu olduğunu belirterek, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ile organik bağının 2005 yılı Aralık ayında koptuğunu ancak Eruygur ile ilişkisini kesmediğini bildirdi.

  Başaran'ın, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunmasını tamamlamasının ardından avukatı Celal Ülgen söz alarak, müvekkilinin aynı zamanda avukatı olan Filiz Esen ile ilgili, iddianame ve eklerinde kanıt olarak yer alan telefon görüşmesi kayıtlarının çıkarılmasını istedi.

  Savcı Mehmet Ali Pekgüzel ise Başaran'ın, Esen'in avukatı olduğunu söylediğini ancak ADD'de birlikte faaliyet yürüttüklerini ve aynı zamanda arkadaş olduklarını kaydetti. Pekgüzel, konuşma kayıtlarının dosyadan çıkarılması talebinin reddedilmesini istedi.

  Duruşmada, daha sonra Başaran'ın çapraz sorgusuna geçildi.

  Savcı Pekgüzel'in Şener Eruygur ile ne zamandan beri tanıştığını sorduğu Başaran, emekli olduktan sonra Fenerbahçe Orduevine yerleşen Eruygur'un, yakın olduğu için Kadıköy ADD Şubesine geldiğini ifade ederek, o dönemde kendisinin de ADD'de Kadıköy Şube Başkanı olduğunu söyledi.

  ADD'den 2005 yılında ayrılığını, bunda Eruygur'un bir etkisinin olmadığını anlatan Başaran, “Şener Bey emekli olmuş, sivil toplumla ilgili bir şeyler yapmak istiyor. ADD nasıl diye bizden fikir almaya çalışıyor. Ben ona, 'size uygun değil' demedim. Ne o bana, ne ben ona herhangi bir telkinde bulunduk. Ben ADD'den dönerken o ADD'ye gidiyordu. O üye olduğunda ben başkandım ama yönetimde beraber çalışmadık” dedi.

  Savcı Pekgüzel'in, ADD'den organik bağını kopardıktan sonra da Eruygur ile toplantılar yaptığını belirtmesi üzerine Başaran, 2005 yılı Aralık ayında ADD ile organik bağını kopardığını ifade ederek, “Şener Bey ADD'de çalışmak istiyor. Bizden fikir istiyor. ADD ile organik bağımın olmaması birilerine fikir vermeme engel değildir. Şener Eruygur benim dostum. Atatürkçü Düşünce Derneği ile organik bağım Aralık 2005'te koptu ancak Şener Bey ile ilişkimi kesmedim. Ondan sonra da görüşmeye devam ettim. Dostluğumuz sürdü. Toplantılarımız dernekle ilgili değildir. Harbiye Orduevinde yemek yedik. Mecidiyeköy'deki toplantı da dostluk toplantısıdır. Yemek yedik, ut çalındı, eğlendik” diye konuştu.

  Başaran, Savcı Pekgüzel'in, Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği (USİAD) ile ilgili bir belgeye ilişkin sorusu üzerine, lobi ve benzeri örgüt dokümanının hiçbirini okumadığını belirterek, “Doküman zırvalıklarının hiçbirini okumadım. USİAD ile ilgili olanı da okumadım” dedi.

  Pekgüzel'in yine bir dokümana ilişkin sorusu üzerine de Başaran, “Kim yazdı, altında imza var mı?” diye sordu.
  Pekgüzel'in, “Örgüt dokümanında açıkça isim yazmaz” sözlerine Başaran, “Sizin yazmadığınız ne malum?” karşılığını verdi.

  Başaran, kaynağı belli olmayan dokümandan kendisine sorular yöneltildiğini belirterek, USİAD'ın kurucu Genel Başkanı Kemal Özden ile hiç yan yana çalışmadıklarını söyledi.

  RAPORDAKİ İSİM TARTIŞMASI

  Pekgüzel, ADD'nin Kadıköy Şubesinin 2003-2005 dönemine ait faaliyet raporunda, 14 Eylül 2004 tarihinde dernek binasının bağış yoluyla alındığı, Başaran'ın da bağışta bulunduğunun belirtildiğini ifade ederek, böyle bir bağış yapıp yapmadığını sordu.

  Avukat Celal Ülgen itirazda bulunarak, bu raporda Başaran'ın adının geçmediğini söyledi.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün'ün de bunun iddianamede olup olmadığını sorması üzerine Savcı Pekgüzel, bu raporun Başaran'ın adının yer aldığı şekilde iddianame ve eklerinde bulunduğunu kaydetti.

  Başaran da ADD Kadıköy Şubesinin kullandığı daireyi 2003-2004 yılında kendisinin bağışladığını belirterek, bunun gizlenilen bir şey olmadığını ifade etti.

  Avukat Ülgen, tekrar itirazda bulunarak, kendilerine verilen eklerdeki faaliyet raporunda Başaran'ın adının olmadığını tekrarladı. Pekgüzel de bunun eklerde olduğunu kaydetti.

  Başkan Şengün'ün “Bu farklılık nedir Savcı Bey?” diye sorduğu Pekgüzel, kendisinde bulunan word belgesi şeklindeki faaliyet raporunda daireyi Başaran'ın bağışladığının anlatıldığını belirterek, “Gelip bakabilirler. Dijital incelemelerde var. Belki pdf dosyalarında yoktur. Ayrıca Şener Eruygur'un ifadesinde de var” diye konuştu.

  Şener Eruygur'un avukatı Filiz Esen ise “İfadesi alınırken yanındaydım. Müvekkilim Eruygur'un beyanlarında böyle bir konu geçmiyor” diye itiraz ederek, ifadenin kendisine gösterilmesini istedi.

  Savcı Pekgüzel, verilen öğle arasının ardından devam edilen duruşmada, Şener Eruygur ve avukatından özür dileyerek, Birol Başaran'ın daire bağışladığının İlker Güven'in 4 Temmuz 2008 tarihli ifadesinde geçtiğini söyledi.
  Avukat Celal Ülgen de böyle kapsamlı bir dosyada hata yapmanın çok doğal olduğunu belirterek, özür dilemeye gerek olmadığını ifade etti.

  Birol Başaran da savcının elindeki raporun birinci versiyon olduğunu ifade ederek, “Bu faaliyet raporunu biz yazdık. İlk yazdığımızda benim daireyi bağışladığım yazıyordu. Sonra gerek yok diye bu kısmı çıkarttık, sekreterle bazı düzeltmeler yaptık” dedi.

  Duruşma, Başaran'ın çapraz sorgusuyla devam ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı