Birlikte Durduralım!

Hürriyet Haber
23.09.2013 - 16:40 | Son Güncelleme:

Yanlış Sulama Ekinlerimizi Boğuyor, Birlikte Durduralım.

Eti Burçak ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Havzası’nın 100 yıl sonra da aynı verimlilikle var olması için 6 yıldır aralıksız çalışıyor. Havza’nın geleceğini kurtaracak düşünce değişimine ve doğru tarım uygulamalarına öncülük ediyor. İklim değişikliğinin getireceği sorunları Türkiye gündemine taşıyor, çözümler üretiyor.

“Yanlış sulama ekinlerimizi boğuyor, birlikte durduralım”
Bu yılki projesiyle ETİ Burçak ve WWF-Türkiye, yanlış sulama yöntemlerinin bereketli toprakları boğarak, ekinlerin verimliliğinin azalmasına ve su kaynaklarının tüketilmesine dikkat çekti. Ne kadar çok kişi bu tehlikenin farkına varırsa, toplumsal duyarlılığın bir o kadar artacağına inanan ETİ Burçak ve WWF-Türkiye, filmini izleyicilerden paylaşmasını istiyor. Film ne kadar çok paylaşılırsa o kadar çok kişiye ulaşmış olacak.www.iklimeuyumseferberligi.com 'da tüketicilerin ve duyarlı kişilerin paylaşıp, destek olabileceği TV filmiyle birlikte, projenin ayrıntıları da yer almakta.


BU YILKİ HEDEF: ÖRNEK KASABALAR

ETİ Burçak ve WWF-Türkiye, İklime Uyum Seferberliği Projesi’nin 6. yılında ‘Örnek Kasaba’ uygulaması başlattı. Konya’da yeraltı suları bakımından halen varlıklı olan Oğuzeli Kasabası’nı pilot bölge seçen ETİ Burçak ve WWF-Türkiye, modern sulama yöntemi ile Oğuzeli’ndeki pilot tarlalarda yüzde 40 daha az sulama ile yüzde 25 verim artışı elde etti.

Elde edilecek olumlu sonuçların çarpan etkisi oluşturması, böylece bölgedeki diğer çiftçilerin de modern sulamaya geçmelerini teşvik etmek amaçlanarak uygulama örnek köylerde gerçekleştirildi.


Etiketler:

    Sayfa Başı