Gündem Haberleri

  Birlik değil gerginlik

  Hürriyet Haber
  12.09.2005 - 01:35 | Son Güncelleme:

  Bilecik’in Söğüt İlçesi’nde bu yıl 724’üncüsü gerçekleştirilen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri’ne katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, ülkücülerin protestosuyla karşılaştı. Şenlikler bu yıl ilk kez AKP’liler ile MHP’lilerin slogan yarışına sahne olurken, zaman zaman arbede çıktı.

  AYRILDILAR

  Başbakan Erdoğan Söğüt’e, bakanlar Abdülkadir Aksu, Cemil Çiçek, Abdüllatif Şener, Mehmet Aydın, Kemal Unakıtan, Hüseyin Çelik, Binali Yıldırım ve Vecdi Gönül ile birlikte geldi. Başbakan ile yürüyüş korteji önünde bir araya gelmek istemeyen BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ortalarda, MHP Lideri Devlet Bahçeli ise en arkada yer aldı.

  SOPALAR UÇUŞTU

  Türbe ziyaretinde de Erdoğan ile karşılaşmaktan kaçınan Bahçeli, protokol tribününde oturmadı. Erdoğan kürsüye çıktığında MHP’liler ile AKP’liler arasında sataşma başladı. Tribünlerde birbirlerine pet şişe, bozuk para, çakmak ve bayrak sopaları fırlatan iki grubun arasında çıkan arbedeyi araya giren polisler engelledi. Bu sırada büyük bir Türk bayrağı açan ülkücüler, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kıbrıs’ı satanı biz de satarız’ ve ‘Erdoğan istifa’ sloganları atmaya başladı. AKP’liler ise ‘Başbakan Erdoğan’ sloganları attı. Sloganlarla konuşması sık sık kesilen Erdoğan’a protokol tribününde bulanan eşi Emine Erdoğan ile yanındaki bakanlar ayağa kalkarak alkışlarla destek verdi. Şenlik alanında AKP’liler ile MHP’liler arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşünce, AKP’lilerden bir kişinin bıçaklanarak yaralandı. Olayda, üç-dört kişi gözaltına alındı.

  YÖRÜKLER KIZDI

  Erdoğan,
  protestocu ülkücü grup için ‘Bırakın orada bir grup istediği gibi bağırıp dursun. Ben burada birlik ve beraberlik çağrısı yapıyorum, bunu dinlemeyenler istediği gibi bağırsınlar. Biz bunları geçmişte çok yaşadık’ dedi. Olaylar üzerine bazı yörük derneklerinin temsilcileri ve üyeleri ‘Şenliğimizi siyasi şova dönüştürdüler’ diyerek şenliğin yapıldığı alanı terk etti.

  Sert bakışlar

  BAŞBAKAN
  Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin protestosuna sahne oldu. Protokol tribününde kendisine ayrılan yere oturmayarak bir başka tribüne geçen Bahçeli, konuşma yapmak için kürsüye yürüyen Başbakan Erdoğan’ı sert bir yüz ifadesiyle takip etti. Başbakan Erdoğan, törendeki konuşmasından önce Hükümet Konağı’ndan şenliklerin yapılacağı alana yürürken de ülkücülerin protestosuyla karşılaştı. Erdoğan yürüyüşü sırasında vatandaşları selamlarken, kendisine üç hilalli bayrak sallayan ülkücü bir grubu da selamladı. Yörük çadırlarından ise ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganları atıldı.

  Pankartlı protesto

  MHP’liler, sloganlarla protesto ettikleri Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Kürt sorunu’ çıkışını da bir pankartla eleştirdiler. Ülkücülerin tribünde açtıkları ‘Kürt sorunu değil, Tayyip sorunu var’ yazılı pankart, şenliklerin en ilginç pankartı oldu.

  AKP’den de tepki

  ERDOĞAN aleyhine atılan sloganlara dayanamayan bir AKP’li, sahaya inip ülkücülerin tribününe koşarak tepki gösterdi. Polislerin yakaladığı AKP’li yeniden kendi tribününe gönderildi.

  Eyüp KELEBEK - Hakan TÜRKTAN - Saadet KEFAL - Tuncay ÇANKAYA / BİLECİK, DHA
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı