Birlik bozuldu DİSK greve çıktı

Hürriyet Haber
13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tekstil sektöründe 6 aydır süren toplu sözleşme görüşmeleri Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile Türk-İş'e bağlı Teksif ve Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş sendikasıyla anlaşma yapması üzerine sona ererken, sektörde örgütlü bulunan üç işçi sendikası arasında daha önce ilan edilen işbirliği bozuldu.

Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Türk-İş'e bağlı Teksif, DİSK'e bağlı Tekstil ve Hak-İş'e bağlı Öz İplik İş sendikaları arasında birlikte hareket etme konusunda anlaşma imzalanmıştı. Önceki gün Teksif'in İşveren Sendikası'yla anlaşma yapması üzerine 15 Aralık 1998 tarihinde alınan birlik kararı bozulurken, dün de Öz İplik-İş Sendikası, Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile anlaşmaya vardı.

DİSK'e bağlı Tekstil Sendikası ise anlaşmayı tanımadığını belirterek, örgütlü olduğu Sabancı Holding'in Adana'daki Bossa Fabrikası'nda grev başlattı.

Tekstil İşçileri Sendikası'nın bağlı olduğu DİSK'in Genel Başkanı Rıdvan Budak, anlaşmanın kendilerine danışılmadan yapıldığını belirterek, ‘‘Anlaşmayı tanımıyoruz’’ dedi. Budak, Bossa Fabrikaları'nda grevin başlaması nedeniyle Bossa-1'de işçilere hitap etti. Bossa Fabrikaları'nda 3 bin 500 işçinin greve gittiğini, DİSK'e bağlı diğer işyerlerinde çalışan işçilerle bu sayının 11 bini bulduğunu söyleyen Budak, şöyle konuştu:

‘‘DİSK olarak tek kuruş ücret istemiyoruz. Ortada psikolojik savaş var. Elimizdeki 40 yılda kazanılmış hakları vermek istemiyoruz. Tekstil işkolunda 3 sendika masaya oturdu. Kazanılmış haklardan taviz vermeme konusunda mutabakatımız vardı. Bunu kendileri de kamuoyuna duyurdu. Fakat grevden bir gün önce biri kaytardı, kazanımları gerileterek sözleşme imzaladı. Greve çıkmamızın temel nedeni ücretler değil, geçmiş sözleşmelerde var olan bazı hükümlerin kaldırılması yolundaki işveren sendikası önerisidir.’’

Dün işveren sendikasıyla anlaşma imzalayan Hak-İş'e bağlı Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Yusuf Ergin önceki gün Teksif birlik kararına uymaması üzerine ‘‘Ayıp, çok ayıp. Bizim adımıza orada bulunan Teksif Bize danışmadan imza attı. Bize bilgi verilmeden danışılmadan bu nasıl olur? Teksif bunu ikinci kez yapıyor. Bundan sonra Teksif ile bir işbirlimiz söz konusu olamaz’’ demişti.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı