Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Birleşmiş Milletler heyeti Diyarbakır'da

  DİYARBAKIR (A.A)
  19.02.2006 - 17:26 | Son Güncelleme: 19.02.2006 - 17:26

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu'nun İnsan Hakları ve Terörizmle Mücadele Özel Raportörü Martin Scheinin, Türkiye'nin insan haklarına ne denli uyduğunu gözlemlemek ve bu konuda rapor hazırlamak için geldiklerini söyledi.

  Scheinin, Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu'nu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya ve geri kalan ülkeler için model teşkil ettiğini belirtti. Perşembe gününe kadar görüşmelerini tamamlayacaklarını, daha sonra basın toplantısı düzenleyeceklerini kaydeden Scheinin, “Türkiye'nin insan haklarına ne denli uyduğunu gözlemlemek ve bu konuda rapor hazırlamak için geldik” dedi.

  Bir gazetecinin “Avrupa'daki bazı gazetelerde yayınlanan ve İslam dünyasında tepkilere neden olan karikatürlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Scheinin, şöyle dedi:

  “Bu durumun gerçekten bir problem teşkil ettiğini düşünüyorum. İfade özgürlüğünün mutlak olmadığını bunun beraberinde bazı sınırlamaları getirdiğini biliyoruz. İfade özgürlüğü diğer kişilerin dini değerlerine hakaret amacıyla kullanılamaz. İfade özgürlüğü bunun haklı gerekçesi değildir. Özellikle ifade özgürlüğüne getirilecek sınırlamalarla ilgili kanunlar bu noktada devreye girer. Bu konu caddelerde şiddete başvurarak çözümlenemez.”

  Diyarbakır Barosu Başkanı Tanrıkulu ise insan haklarıyla ilgili konularla yakından ilgilendiklerini belirterek, bu konudaki bilgileri BM heyetiyle paylaşacaklarını söyledi. Heyet, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği yetkilileriyle görüştükten sonra geceyi Diyarbakır'da geçirecek.

  Heyet üyelerinin yarın İnsan Hakları Kurulu, Cumhuriyet Başsavcılığı ve İl Jandarma Komutanlığı yetkilileriyle görüşecekleri bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı