Gündem Haberleri

  Birleşmiş Milletler’de kıran kırana pazarlık

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  18.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yaklaşık 16 aydır isyan ve çatışmadan sıyrılamayan Suriye’nin durumu, uluslararası siyasetteki birinci gündem maddesi olma özelliğini koruyor.

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), bu akşam düzenlenecek Suriye konulu toplantıda Batılı devletler, Esad rejimine yönelik yaptırım amaçlı güç kullanımını da öngören yeni bir tasarı sunacak. Rusya-Çin hattının bu tasarıya “Hayır” demesine kesin gözüyle bakılırken, Rusya’nın “Suriye’deki BM gözlemcilerinin görev süresinin uzatılması” yönündeki tasarısının da Batılı devletlerce reddedilmesi bekleniyor.
  Karşılıklı inatlaşmanın ilk sinyalini, BM’deki İngiliz Büyükelçisi verdi. Rus İnterfax ajansına açıklama yapan İngiltere BM daimi temsilcisi Mark Layel, “Rusya ve Çin’in Suriye karar tasarısına olumsuz baktıklarını bilmemize rağmen BM’nin 7’nci maddesinin çalıştırılmasını öngören tasarı oylamaya sunulacak” dedi. 7’nci madde uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni veriyor.

  Kaçış sürüyor

  Dün ve önceki gün Suriye’den bin 289 kişi daha kaçıp Türkiye’ye sığındı. 260 kişi ise kendi isteğiyle geri döndü. Türkiye’de toplam 42 bin 682 Suriyeli bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı