İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Birleşik Metal –İş: Yeni yasa işe iade davalarında hak kaybına neden olacak

DHA
26.10.2017 - 15:58Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

İstanbul, 26 Ekim (DHA) – Birleşik Metal-İş Sendikası, Meclis'te kabul edilen yeni iş yasasının, "işe iade davalarında hak kaybına neden olacağı" uyarısında bulundu.
Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, 25 Ekim tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan, 4 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı, "işçi haklarına bir saldırı olarak" yorumladı.
Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, yasanın yürürlüğü girmesiyle birlikte, işçilerin arabulucuya gitmeden;
- kıdem ve ihbar tazminatı,
- fazla mesai ücreti,
- yıllık ücretli izin alacağı,
- sendikal tazminat davaları,
- işe iade davası açmadan önce bir arabulucuya başvurmak zorunda kalacaklarına dikkat çekilerek, aksi takdirde davalarını reddedileceğini ve arabulucunun aldığı karar konusunda bir daha dava açma hakkına sahip olamayacakları uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, yasa ile, işverenlerin, işçilere alacaklarının altında bir ücret konusunda anlaşması olanağı sağlandığını ve işe iade davalarında hak kaybına neden olacağı vurgulandı.
Birleşik metal-İş açıklamasına göre, işe iade davalarında esas alınacak ücretin dava sonunda değil dava açıldığı tarihteki ücret olacağını, böylelikle işçiler dava sürecinde meydana gelecek ücret artışları ve kıdem tavanındaki artışlardan yararlanamayacak.
Yeni yasayı, "güçlüden yana" diye nitelendirilen açıklamada yeni düzenleme, "hukukun genel ilkelerine, iş hukukunun işçiyi koruma ve gözetme ilkesine ve işçi lehine yorum ilkesine aykırı" olduğu savunuldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Birleşik Metal –İş: Yeni yasa işe iade davalarında hak kaybına neden olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:47
 • Guneş
  07:11
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:16
 • Yatsı
  20:35
Sayfa Başı