Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Birleşik Metal-İş: Petkim satışı memleket ve milletle inatlaşmadır

  ANKA
  10.07.2007 - 14:30 | Son Güncelleme: 10.07.2007 - 14:30

  Birleşik Metal-İş Sendikası, "Petkim'in çoğunluk hissesinin kimliği belirsiz bir sermaye grubuna ihale edilmesi ve bu mülkiyet devrinin 22 Temmuz Genel seçimlerine 15 gün kala adeta apar-topar yapılmasındaki gayret ve telaş kaygı vericidir" açıklamasında bulundu.

  Birleşik Metal-İş'ten yapılan açıklamada, Petkim’in devlet elinde bulunan yüzde 51’lik payının, 22 Temmuz 2007 seçimlerine 15 gün kala kimliği bulanık bir uluslararası sermaye grubuna satılmasının, hem sendika hem de toplumda rahatsızlık yarattığı belirtildi. "Bu ihale ile; vatan toprağının bir bölümü daha 'babalar gibi satıldı.' Ama biz emekçiler olarak; bu ihale ile gurur duymuyoruz" denilen açıklamada, Petkim'in döviz tasarrufu, ihracat geliri, 2000’i aşkın KOBİ’nin temel hammedesini sağlayan bir kuruluş olduğuna işaret edildi. Petkim'in inşaat, otomobil, tekstil, tarım ve plastik sektörüne kadar geniş bir yelpazede girdi olarak kullanılan termo plastiklerin tek ulusal üreticisi olarak, 8 ortak tesisi, 14 fabrikası ve bir çok yardımcı işletmesi bulunan dev bir kuruluş olduğu anlatılan açıklamada, şirketin üretiminin stratejik öneminin yadsınamayacağı ifade edildi.

  SANDIKTA HESAP SORULACAK

  "Petkim'in çoğunluk hissesinin kimliği belirsiz bir sermaye grubuna ihale edilmesi ve bu mülkiyet devrinin 22 Temmuz Genel seçimlerine 15 gün kala adeta apar-topar yapılmasındaki gayret ve telaş kaygı vericidir" değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, ABD’de Senato'nun, petrol şirketi Unacol’un Çin şirketine satışını engellediği,

  bir telekom şirketi olan “Voice Stream”in Almanlar'a satılmadığına dikkat çekildi.

  Türkiye'de ise ya pazarlamakla ya da satmakla gurur duyulduğu kaydedilen açıklamada, "Elbette emekçiler bu talihsizliği, 22 Temmuz genel seçimlerinde sandığa yansıtacaklardır" denildi.

  Atatürk'ün, "Burasını esir ülkesi yaptırmayız" sözlerine atıfta bulunulan açıklamada, Petkim ihalesine karşı dava açan Petrol-İş Sendikası’nın mücadelesine destek verileceği ifade edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı