VAN HABERLERİ

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed'e tepki

DHA
24.12.2017 - 10:17Son Güncelleme :
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayede tepki
DHA

Arif KARAKAŞ/VAN,(DHA)-VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed'in, Fahrettin Paşa'ya attığı iftara ile ilgili yazılı açıkyama yaptı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Senatosu olaBirleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in, Medine kahramanı Fahrettin Paşa’ya hitaben attığı iftira ve karalamaları şiddetle reddediyor; kendisini bu yanlış tutumundan dolayı tarihin huzurunda özür dilemeye davet ediyoruz.Tarihçe de bilinmektedir ki, İngilizleri arkasına alarak isyana kalkışan Mekke Şerifi Hüseyin’in ordusuna karşı kısıtlı imkânlara rağmen yaptığı Medine müdafaası ile büyük takdir toplayan Fahrettin Paşa, sadece halkın değil, aynı zamanda kutsal toprakların değerinin de bilincinde olarak kutsal emanetleri de korumak için tedbirler almaya çalışan; vatansever, dürüst, ahlaklı bir devlet adamı; yiğit ve cesur bir komutandır. İsyancıların ilerlemesi üzerine İstanbul Hükümeti tarafından kentin boşaltılması talebini; “Peygamberin kabrinin bulunduğu Medine’deki Türk Bayrağını kendi elimle indirmem! deyip reddedecek kadar da duyarlı ve fazıl bir Müslüman olan Fahrettin Paşa, hem İngilizlerin hem de yağmacıların ellerine geçmesi ihtimaline karşı 30 parça kutsal emaneti, 2000 askerin koruması altında İstanbul’a göndermeyi başarmıştır. Fahrettin Paşa’nın 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’ni tanımayarak şehri savunmaya devam etmesi, kutsal emanetlerde olduğu gibi Peygamber şehrine de hassas yaklaştığının bir kanıtıdır. Bakan Zayed’in ve onun gibi düşünenlerin idrak edemedikleri husus, bu yiğit komutan ve askerlerinin, Mondros Mütarekesi’nden sonra bile hayatlarını tehlikeye atarak uzun bir müddet şehri müdafaaya devam etmeleridir."
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed'e tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:54
 • Guneş
  06:15
 • Öğle
  11:57
 • İkindi
  14:58
 • Akşam
  17:27
 • Yatsı
  18:43
Sayfa Başı