Gündem Haberleri

  Birisi de ölü tavuğa temastan

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA-VAN
  09.01.2006 - 00:32 | Son Güncelleme:

  Van’da başlayan "kuş gribi" vakaları Ankara’ya da sıçradı. Başkent’te de ikisi Beypazarı ilçesinde ölü kuşlarla temas eden iki çocuk ile Sincan ilçesinde ölü tavukla temas eden bir kişide yapılan testlerin sonuçları "pozitif" çıktı.

  Ankara Valisi Kemal Önal dün öğle saatlerinde Başkent’te ikisi çocuk üç kişide, kuş gribi vakasına rastlandığını açıkladı. Vali Önal "Ankara’da kuş gribi şüphesiyle tedavi altına alınan üç kişi üzerinde yapılan testlerde sonuçlar pozitif çıktı" dedi. Bu açıklamanın ardından Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetler Genel Müdürü Dr. Turan Buzgan da Erzurum’dan karayoluyla Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte Van’a giderken gazetecilere gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Buzgan şunları söyledi: "Ankara’da 3. vaka Mustafa Cankar (65) Sincan’dan. Ölü tavuk temasına rağmen hiç bir şikayeti yoktu. Ancak testi pozitif çıkması üzerine bakanlık ambulans gönderdi ve Ankara Numune Hastanesi’ne yatırıldı."

  KLONLANAYIM MI?

  Ankara’da da kuş gribi vakalarının olduğunun netleşmesi üzerine Van’a gitmekte geç kaldığı eleştirilerini anımsatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Ben koordinasyon için Ankara’da kalıyordum. Peki şimdi Ankara’da da çıktığına göre klonlanmam mı lazım?" diye konuştu. Keçiören Araştırma ve Eğitim Hastanesi Başhekimi Metin Doğan ise hastanelerinde tedavi altına alınan Muharrem Çanak ile İskender Çanak’ın test sonuçlarının pozitif çıktığını belirterek "O ölü kuşları yetkililere teslim eden ailenin çocukları. Muhtemelen baba teslim ettikten sonra eldivenlerini o civarda bir yere atmış, çocuklar da onu merak edip temas etmişler. Hastanemizde 8’i çocuk, 16 kişi kuş gribi şüphesiyle tedavi altında bulunuyor" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı