"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Birinde bayrak birinde ışıldak

<B>AKP'</B>nin 1. Büyük Kongresi ASKİ Spor Salonu'nda yapılıyor; ondan yaklaşık 20 km ötede de Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda MHP kongresi var.

AKP'ninki, salonun büyüklüğü nedeniyle MHP'ninkinden en az üç kat daha kalabalık. Türbanlılar AKP'de daha çok; MHP'de ise başı açıklar...

TV çekimlerinde AKP'de 35 kamera, MHP'de 18 kamera görev yapıyor.

Konuşmalarına Bahçeli ‘‘Aziz Türk milleti’’, Erdoğan ise ‘‘Aziz milletim’’ diye başlıyor.

MHP'lilerin çoğunluğunun elinde Türk bayrakları var, AKP'lilerin ise ‘ışıldak’lar...

SÖZCÜKLERİN DİLİ

Sözcüklerin kurgusundan Erdoğan'ın konuşma metnine Ömer Çelik'in, Bahçeli'ninkine de Doç. Esat Öz'ün damga vurdukları yorumları yapıldı.

Erdoğan vurguladığı bazı sözcükleri ilerde değişik cümlelerle yineliyor. Bahçeli en çok iktidara net vuruşlar yapıyor; Erdoğan gerilim yaratmak istemiyor; Bahçeli'nin eleştirileri ise daha köşeli... Erdoğan, kendi dışındaki partileri ‘‘siyasi şirket’’ olarak nitelendiriyor; Erbakan ve Cem Uzan gibi isimleri de üstü kapalı şekilde eleştiriyor. Bahçeli, AKP dışındaki geçmiş koalisyon ortaklarına açık eleştiriden uzak duruyor.

Erdoğan, Türkiye'nin adeta küllerinden yeni ‘‘Aydınlık Türkiye’’ doğduğunu, kendi değerleri ve evrensel değerlerini yakaladığını anlatırken; bu arada yeni söylemleri ‘‘muhafazakár demokrat’’lığı dünyanın önüne model olarak konulduğunu savunuyor. ‘‘Her inanca, her kültüre, her kimliğe 'eşit yakınlıkta' duruyoruz’’ diyerek laikliğe vurgu yapıyor. ‘‘Bunlar benim rüyamdı’’ diyor; AKP'nin artık bazılarının aradığı yerde olmadığını iddia ediyor. ‘‘Partizanlık yapamayız’’ derken kadrolaşmadan hiç söz etmiyor. Haramzade ve hortumculara ‘‘yağma Hasan'ın böreği bitti’’ mesajını veriyor.

ARALARINDAKİ FARK

Erdoğan,
ideolojik dönemlerin bittiğini ifade ederken, ‘‘Millet için devlet anlayışını yeşerteceklerini’’ söylüyor. Bahçeli, ‘‘Önce millet’’ diyerek sık sık ‘‘milli devlet’’ vurgulamaları yapıyor. Erdoğan, ‘‘Türkiye kimliği’’ sözcüğünü kullanmayı yeğliyor.

Erdoğan, Milli Görüş, İmam Hatip ve türban gibi sözcükleri hiç kullanmıyor; ABD ile olan ilişkilere hiç değinmiyor; kısaca da Irak'a barış için gittiklerini anlatıyor.Atatürk'ten sadece bir kez söz ediyor; o da ‘‘Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefini’’ anlatırken...

Kıbrıs'ta çözüm için KKTC yönetiminin attığı olumlu adımları överken; Bahçeli, AKP'nin ‘‘milli kahraman’’ Denktaş'a karşı ‘‘küstah tavrını’’ kınıyor.

İKİSİ DE SOLCU

Erdoğan, ‘‘yerli ve evrensel değerlerin arasında uyumu sağladıklarını’’
belirtirken; AKP'yi ‘‘Tam teslimiyetçi, küresel büyük sermaye tekellerinin egemenliğine girmiş, etnik ve mezhep ayrımcılığına en uygun parti’’ olarak tanımlıyor Bahçeli..

MHP
‘‘Büyük Buluşmaya’’ yeni başlarken, AKP ‘‘Anadolu Hareketi’’ni almış götürmüş.

10 gün sonra kurultay yapacak olan CHP'ye haber verelim:

Erdoğan ‘‘global sosyal solcu’’, Bahçeli ‘‘milli solcu’’ olmuş...
X