« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Birincilik Alper Köksoy'un

Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçme yarışmasında genel klasmanda birinciliği Alper Köksoy kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Çanakkale Rotary Kulübü tarafından bu yıl 28'incisi düzenlenen, Avrupa Yakasında Eceabat İskelesi ile Anadolu Yakasında Çimenlik Kalesi İskelesi arasındaki 3.5 millik parkurda yapılan yarışmaya, 167'si yabancı 505 yüzücü katıldı.

Yarış sonunda varış noktasına ilk ulaşan sporcu, 54.28'lik derecesiyle Alper Köksoy oldu. Erkekler genel klasmanda ikinciliği 55.02'lik dereceyle Turgut Esen, üçüncülüğü ise 55.25'lik derecesiyle Efe Erduran kazandı.

Bayanlar genel klasman kategorisinde birinciliği 1.03,43'lük dereceyle Jenny Whiteley elde etti. İkinciliği 1.05,39'luk derecesiyle Nardee Brims, üçüncülüğü ise 1.08,43'lük dereceyle Christine Van Der Spuy kazandı.

Engelliler de ise 1.14,31'lik dereceyle Emrah Özsevim birinciliği, 1.16,08'lik dereceyle Ali Uzun ikinciliği, 1.17,47'lik dereceyle Berk Kamahlı üçüncülüğü elde etti.

Yarışın genel klasman birincisi Alper Köksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, birinciliği teröre verilen şehitler için aldığını belirterek, “Burada onlar için yüzmek, birinci gelmek gurur verici. Bu benim başarım değil, onların bana verdiği azimdir. Bu teröre karşı yapılan bir eylemdir” dedi.

Büyükelçi de boğazı yüzerek geçti

Boğazı yüzerek geçme yarışına Avustralya'nın Türkiye Büyükelçisi Ian Biggs ve eşi Dr. Christine Biggs de katıldı. Dereceye giremeyen, ancak parkuru yüzerek geçmeyi başaran Büyükelçisi Biggs, “Çanakkale ve Gelibolu Yarımadası biz Avustralyalılar için çok önemli. Özellikle 30 Ağustos'ta burada olmak ve Zafer Bayramını kutlamak, buna katkıda bulunmak istedik. Diyebilirim ki, burası benim için çok daha özel bir yer. Çanakkale Boğazı'nı bir kıtadan bir kıtaya geçmiş bulunmaktayım. Dolayısıyla artık burası benim için çok daha özel bir yer” dedi.

Yarışmada kategorilerinde dereceye giren sporculara, madalya ve ödülleri Çimenlik Kalesi'nde düzenlenen törenle verildi.

Törene Çanakkale Vali Vekili Cemal Yıldızer, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile sporcular ve kulüp üyeleri katıldı.

Öte yandan, yarışma süresince Çanakkale Boğazı her iki yönden transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz