Birinci tur görüşmeler sona erdi

Hürriyet Haber
15 Ağustos 2009 - 13:53Son Güncelleme : 15 Ağustos 2009 - 19:01

Toplu görüşmelerde bugün başlayan birinci tur görüşmeleri sona erdi. İkinci tur görüşmeler 19 Ağustıos'ta yapılacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplu görüşme gündeminin beşinci maddesinin toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin olduğunu bildirdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplu görüşmelerin ilk turunun sona ermesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.Gündoğdu, Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in genel başkanları olarak daha önce bir araya geldiklerini ve toplu sözleşme talebi üzerinde ciddi bir mutabakata vardıklarını söyledi.

Toplu sözleşme mutabakatının bugün gündemde yer almasını çok önemsediklerini anlatan Gündoğdu, bundan sonraki yol haritasının çizilmesine de aynı derecede önem verdiklerini ifade etti.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın da sıcak yaklaşımı ile gündem maddelerini oluşturduklarını belirten Gündoğdu, “Toplu sözleşme ve grev hakkı, toplu görüşme gündeminin beşinci maddesidir” dedi. Gündoğdu, toplu sözleşme ve grev hakkı ile ilgili komisyon kurulacağını ifade ederek, geçen yılki mutabakat metninde yer alan konuları da görüştüklerini anlattı.

Mutabakat metninin aynen geçerli olması konusunda görüş birliğine varıldığını belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:

“Değişik statülerde çalışan kamu görevlilerinin sorunları ile özelleştirme uygulamalarında karşılaşılan personel sorunlarını kamu görevlilerinin diğer hakları ve çalışma şartlarını da gündeme aldık. Bunlarla ilgili de Kamu İşveren Kurulu ve Memur-Sen, Kamu-Sen ortaklaşa bir komisyon kurulacak. Hizmet kollarımızın sorunları da özel bir gündem maddesiyle her hizmet kolunun yetkilisi sendika tarafından gündeme getirilecek. 25 Ağustos tarihinde de mali ve sosyal haklar gündemimiz var. Onunla ilgili de komisyon kurulacak. Biz hükümetten bundan sonraki oturuma memurlara bu seneye yönelik ne hazırladılar, bunu belirtmesini bekliyoruz. Çünkü, bugün Kamu-Sen, Memur-Sen ve KESK olarak taleplerimizi ilettik. Bu taleplere ne ile geleceklerini 19 Ağustostaki oturumda beklediğimizi ifade ediyoruz.”

BİRCAN AKYILDIZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız da, gündem oluşturulması konusundaki adımın çok rahat atıldığını ifade etti.

Akyıldız, 2008 yılı mutabakat metni içerisinde yer alan yasal düzenleme şeklinde yerine getirilemeyen maddelerin bir an önce ele alınması konusunda Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın taahhütte bulunduğunu söyledi. Akyıldız, “bu süreçle ilgili hazırlıkların en kısa zamanda tamamlanarak ve TBMM'ye sunulacağının” ifade edildiğini aktardı.

Toplu sözleşme ve grev hakkına ilişkin bir maddenin gündemde yer almasının kendileri için rahatlatıcı bir durum olduğunu belirten Akyıldız, “Bizim beklentilerimiz, bizim ihtiyaçlarımız ve gerçeklerimiz ölçüsünde değerlendirildiği takdirde karşılanamayacak talebimizin olmadığını, bu taleplerin karşılanması konusunda ekonomik tercihlerin etkili olacağını ifade ediyoruz” diye konuştu.

İlgili haber: Görüşmeler gergin başladı

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı