Eğitim Haberleri

  Birinci sınıflar okula başladı

  AA-DHA
  08.09.2014 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi, ilkokul birinci sınıfa ve ortaokul 5’inci sınıflara devam edecek öğrencilerin "okula uyum eğitimi" başladı. Liselere uyum programı da pilot uygulama kapsamında 41 ilde belirlenen 87 okulda yapılacak.

  Uyum programı kapsamında farklı okullardan gelen öğrencilerin yeni gittikleri okullara daha çabuk uyum sağlamaları amacıyla okullarda "hoşgeldin" karşılamaları, okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen tanışma etkinlikleri, arkadaş kaynaşma etkinlikleri ve okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik yapılacak.

  Okul öncesi, ilkokul, ortaokullara başlayacak öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılının başlama tarihi olan 15 Eylül'den bir hafta önce okula başladı. Okula uyum eğitimleri, 12 Eylül Cuma sona erecek.

  Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişlerinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren okullar açılmadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılıyor.

  Öte yandan ilk kez 2013 yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlanan Ortaöğretime Uyum Programı, 2014-2015 eğitim öğretim yılında 41 ilde belirlenen 87 okulda başlatıldı.

  İzmir’de binlerce öğrenci ilk okul sıralarına adım attı

  İzmir’de binlerce öğrenci bu yıl ilkokula başlamanın ilk gün heyecanını yaşadı.

  Okul Müdürü, öğretmenleri ve yeni arkadaşları ile tanışan miniklere sınıflarda ders kitapları da dağıtıldı. Okula uyum sağlamaları için bir hafta önce eğitime başlayan öğrencileri ilk gün ders yapmak yerine okulu tanımakla geçirdi. Öğretmenler minik öğrencileri okulu baştan aşağı dolaştırarak tanımaları sağladı. Daha önce hazırlık okuyan öğrencilerin daha ilk günden zorluk çekmedikleri gözlendi. Veliler de çocuklarını okul bahçesinde bekledi ellerinde cep telefonları ile onların bu ilk heyecanını görüntüledi. Alsancak Salih İşgören İlkokulu da yeni eğitim yılı öncesi heyecanın yaşandığı okulların başında geldi.

  Minik öğrenci kaymakam olmak istiyor

  Ankara’nın Kazan İlçesi’nde velileriyle birlikte okulun yolunu tutan öğrenciler, ilk kez okullu oldular. Ana sınıfına başlayan 4 yaşındaki Aysu Gökçe Şenyılmaz ise büyüyünce kaymakam olmak istediği için Kaymakam Bey ile tanışmak istedi. Aysu’nun bu isteğini kırmayan Kaymakam Veysel Beyru da Aysu Gökçe’yi kendi makamına oturtarak onunla bir süre ilgilendi.

  İlçe Kaymakamı Veysel Beyru, Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okul öncesinde gerekli seminer çalışmalarımız dahil tüm okullarımızda gerekli hazırlıklarımızı tamamladıklarını söyledi. Beyru, "Okullardaki atamalarımızda bu hafta içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Bazı okullarımızda özellikle yoğunluktan dolayı bir takım sıkıntılarımız var. Onları öğrencilerimize yansıtmamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm velilerimizin, Çocuklarımız için en hayırlısı ne ise onu yaptığımızı bilmesini istiyoruz" dedi. Kazan’da geçen yıla göre yaklaşık 100 öğrencinin arttığı ve bu yıl ilkokul birinci sınıfa ders başı yapan öğrenci sayısının yaklaşık 950 olduğu açıklandı. Geçen yıl 34 olan derslik sayısı da bu yıl 3 artışla 37 olduğu belirtildi.  Etiketler: uyum eğitimi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı