BİLECİK HABERLERİ

"Birinci Dünya Savaşı Sürecinde Ortadoğu'nun Şekillenmesi Sempozyumu"

AA / Muhsin ARSLAN
12 Aralık 2014 - 14:07Son Güncelleme : 12 Aralık 2014 - 14:07

AA / Muhsin ARSLAN

BİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF), Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, "Birinci Dünya Savaşı Sürecinde Ortadoğu'nun Şekillenmesi Sempozyumu" düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, üniversite yerleşkesinde düzenlenen sempozyumun açılında yaptığı konuşmada, Birinci Dünya Savaşı'nın Türkiye'nin yarası olduğunu söyledi.

Son 200 yıllık dönemde insan ve çevre tahribatının yaşandığını ifade eden Özcan, "Son yüzyılda insanlığın ihtirasının neden olduğu iki dünya savaşının toplam maliyeti yaklaşık 100 milyon can, çevre, kültür ve medeniyet tahribatıdır. Bu tahribat devam ediyor. Çünkü kendi çıkarınızı merkeze alıyorsunuz. Bir litre petrol için milyonlarca insanı katletmekten çekinmeyen bir dünya görüşünü merkeze alıyorsunuz. Ortadoğu'nun yapılanması da böyle bir şey" diye konuştu.

Teknoloji ve silahla savaşta galip gelenlerin, insan,enerji, kültür ve medeniyet kaynaklarını bitirerek, batıya aktarmaya odaklanmış bir düzen kurduklarını savunan Özcan, şunları söyledi:

"İnsan kaynağını batıya aktarmanın sırrı, coğrafyanın parlak beyinlerini topraklarında rahatsız edecekler, gereken değeri, saygıyı görmeyecekler ve başka coğrafyalara göç edecekler. Buralarda açılan okulların işlevleri arasında bu coğrafyalarda yer alan kabiliyetli gençleri, daha ilkokul birinci sınıftan itibaren tespit ederek, batıya pazarlamanın mekanizmasını oluşturdular. Türkiye'nin yurt dışında akademik süreçleri tamamlamış 50 binden fazla insan potansiyeli olduğunu düşünürseniz, işin rehavetini daha da takdir edersiniz. Bu mekanizma Dünya Savaşı'ndan sonra kuruldu."

Bütün kavgaların nedeninin geçmişten geldiğini aktaran Özcan, "Bizler atalarımızın davalarını güderiz. Eğer ortak geçmişimizde kavga yoksa gelecekte de kavga etmeyiz. İşte ortak geçmişimizi siz yazmaz başkaları yazarsa, o zaman geçmişiniz hep kan ve gözyaşı olur ve onun intikamı için geleceğinizi de berbat edersiniz. Bugün Ortadoğu'nun hali bizim tarafımızdan yazılmıyor. Akıllı ve şuurlu kararlar alırsanız, siyasetimizle gelecek doğru kararlar üzerine bina edilirse, daha az tökezleme ihtimalimiz olur" ifadelerini kullandı.

ORDAF Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Kurşun da birinci dünya savaşının 100. yılında olduklarını ve savaşın mağduru Türkiye'nin, konuya en az ilgi duyan konumuna düştüğünü vurgulayarak, dünyanın da 100 yıl önce meydana gelen yapılanmadan memnun olmadığını kaydetti.

Farklı ülkelerden ve Türkiye'nin değişik üniversitelerinden 40'a yakın bilim adamının konuşmacı olarak katıldığı sempozyum iki gün sürecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bilecik haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Bilecik haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Birinci Dünya Savaşı Sürecinde Ortadoğu'nun Şekillenmesi Sempozyumu" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BİLECİK NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:18
  • Guneş
   06:09
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   17:01
  • Akşam
   19:59
  • Yatsı
   21:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı