"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Birinci ağızdan engelliye engeller

GEÇENLERDE bir çağrıda bulunmuştum. “Engellileri engelleyenleri, ya da yaşamlarını kolaylaştıranları bu köşeye mutlaka iletin. Olumsuzlukları birlikte sergileyelim. Yardımları, kolaylık gösterenleri, olumlu yaklaşımları birlikte alkışlayalım” demiştim.

Birinci ağızdan engelliye engeller

İlk yanıt hemen yanıbaşımdan geldi. Bizim stajyer Ralfi Rafael Kanyas’tan. İzmir Ekonomik Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya İletişim Bölümü 3’ncü sınıf öğrencisi. Ve söz Ralfi’de:
“8 sene önce, Namık Kemal Lisesi’nden Fuar 26 Ağustos Kapısı’na geçmek isterken bir otomobil çarptı. Ciddi yaralanma sonrası felç oldum. Omurgamda T 7-8’de kırık oluştu. Bu nedenle tekerlekli sandalye kullanıyorum. Alsancak’ta yaşıyorum. Ve karşılaştığım zorlukları sıralayayım:
1383 Sokak’ta Derishow’un önündeki kapak yüzünden geçenlerde yere düştüm, çok zor durumda kaldım. Orası ve benzeri kapakların kaldırıma eşitlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Özellikle bir engelli, oradan gece geçse, düşüp bir yerini kırabilir.

Kaldırımlara park edenler

Birinci ağızdan engelliye engeller

1382 Sokak’ta (Gül Sokak) Pizza Venedik’in karşı tarafı olan kaldırıma arabalar park ediyor. O yüzden ben yolda gitmek zorunda kalıyorum. Polisi arayınca, haklı olarak hemen gelemiyor. Ve buna vaktim yok. Aynı şekilde benim oturduğum 1383 Sokak’taki kaldırıma da arabalar direk park ediyor.
Vasıf Çınar Bulvarı Dokuz Eylül Rektörlüğü’nün yan tarafında bulunan üç engelli park yeri, devamlı olarak normal plakalı arabalar tarafından taciz ediliyor.

Kordon da bizim için çok zor

Kordon’da, 1382 Sokak devamında, Orduevi’nin önündeki kaldırım, yarı yerde bitiyor. Kordon’da bazı yerlerde kaldırım yolla sıfırlanmış. Ama, yeşil alana gitmek için karşıdan karşıya geçilen yol arnavut kaldırımı şeklinde döşenmiş. Bunun, merhum Başkan Ahmet Piriştina zamanında, arabaların yavaş gitmesi için yapıldığını biliyoruz. Ama tekerlekli sandalyeyle geçmek çok çok zor. Bir kere o yolda düştüm. Bazı yerlerde asfalt döşenmiş. Ama bu genelde kafelerin olduğu sıranın yollarında yapılmış ve bu sefer de kaldırımla yol arası engelliye uygun hale getirilmemiş.

Çeşme’de de uygunsuz yerler var

Birinci ağızdan engelliye engeller

Çeşme Altın Yunus’un girişindeki Garanti Bankası ATM’si engellilere hiç uygun değil. Ulaşamıyoruz makineye. Aynı durum Alsancak Cumhuriyet Bulvarı’ndaki İş Bankası ATM’sinde de mevcut. Zaten banka yüksekte ve 5-6 basamaklı bir merdiven var. ATM de bankanın önünde olduğundan ulaşmak imkansız.
Çeşme Ilıca’da 5185 Sokak’ta kaldırım diye bir şey yok. Yol da çakıltaşıyla kaplanmış. Bu yol benim için işkence oluyor. Sürekli bir taşa takılıyorum ve düşme tehlikesi geçiriyorum. Bu nedenle tekerlekli sandalyemle Altınkapı, Tansaş gibi yerlere gitmekte zorlanıyorum.”

 

ORADAN BURADAN

Yeni Foça’dan müzik yakınması

Yeni Foça’da 3-4 kilometre uzaklıktaki, Cumhuriyet Mahallesi Alize Tatil Köyü’nden aradılar. Burası bir tatil sitesiymiş. Yolun altındaki eğlence yerlerindeki müzik sesinden yakınıyorlar. “Sabah saat 3’e, 4’e kadar yüksek sesli müzik siteye kadar geliyor. Biraz daha erken kapatılması, ya da sesin kısılması mümkün değil mi” diyorlar.

Mithatpaşa’da her yer otopark

Engellileri Engellemeyin başlıklı yazınızdan anladığım kadarı ile yolunuz Alsancak - Üçkuyular arasında, ama sahil yolunu kullanıyorsunuz herhalde. Bir de Mithatpaşa Caddesi’ni kullansanız da Vali Konağı-Depo Durağı arasındaki trafik rezaletini görseniz. Caddenin iki yanı ful otopark olduğu yetmiyormuş gibi, bunların yanına birer sıra daha. Heatta üçüncü sıra. Böyle bir kentiçi trafiğine değil dünyanın, Türkiye’nin bile hiçbir kentinde rastlayamazsınız.
Dr. H. Fehmi Ovalı

Kordon’da araç yasağı yumuşamalı

Kordon’da liman tarafında 5 ay önce mobilya mağazası açtık. Reklam kampanyaları ile yavaş yavaş kendimizi tanıtmaya başlayıp muşterilerimiz oluşmaya başlamıştı. Ancak araç yasağı başlayınca kimse gelmez oldu. Gelmeyi bırakın, kapının önünden kimse geçmez oldu. Sadece biz değil, Kordon’daki tüm esnaf, kafeler, restoranlar aynı sıkıntıyı yaşıyor. En azından orta yolu bulmak adına eskiden olduğu gibi akşam saatlerinde trafiğe kapatılması hepimiz için çok daha hayırlı olacaktır.
Pelin Kars

X