"Yorgo Kırbaki" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yorgo Kırbaki" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yorgo Kırbaki

Biri bizi dinliyor

Önce uygun bir müzik seçelim. Gerilimli bir ritim? Olabilir, bugün cumartesi. Yunan komedya ya da tragedyasına uygun bir şey? I-ıh... En iyisi zamane şarkıları. O sarışın sempatik kızın Yunanca’dan aranje ettiği parçanın sözlerini biraz değiştirerek başlayalım: "Buraları yıkılıyo, telekulak skandalından yıkılıyo... Herkes birbirine seni de dinliyorlar mı diye takılıyo..."

Efendim, 1974’te bu ülkenin demokrasiye geçişinden bu yana belki de en ciddi skandalında, birileri başbakandan tutun da kilit noktalardaki tüm bakanların, ordunun, devlet yönetiminin üst kademelerindeki yetkililerin cep telefonlarını on ay süreyle dinlemiş. Telekulak, 2004 yazındaki Olimpiyat Oyunları öncesi başlamış, ta 2005 Martı’na kadar devam etmiş.

Yapılan açıklamalara bakılırsa, GSM operatörü Vodafone, 7 Mart 2005 tarihinde cihazlarında kimliği meçhul bir yazılım buldu. Bu yazılım sayesinde Başbakan Karamanlis’ten tutun da kimine göre 100, kimine göre 600 kişinin cep telefonlarının dinlendiğini saptadı ve daha fazla "zarar" vermemesi için yazılımı sildi. Hükümeti ve savcılığı haberdar etti.
YÖNETİCİNİN İNTİHARI İŞİN TUZU BİBERİ

Araştırma, soruşturma derken bir 10 ay daha geçti. Bu süre içinde cep telefonlarının nasıl ve takriben hangi bölgede (Atina’nın Ambelokipi semti) dinlendiği belirlendi. Kimler dinledi, o meçhul tabii. Gazeteler, televizyonlar günlerdir çeşitli iddialar ortaya attılar. "Amerikalılar" diyen de çıktı, "istihbarat birimleri" diyen de. Son günlerde ise "büyük çıkarları olan işadamları" üzerinde duruluyor. Tam bir senaryo enflasyonu. Sanki bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bir de skandalın anlaşıldığı günlerde GSM şirketinin bir üstdüzey yetkilisinin intihar ettiğinin gündeme gelmesi işi iyice arapsaçına döndürdü.

Ortam "müsait" ya, televizyonlardaki anahaber bültenlerini kimse kaçırmıyor bugünlerde. Ekran yorumcuları da pek revaçta...

- Niko söyler misin, senin bilgilerin ne?

- GSM şirketinden bazı yetkililerle konuştum. Bu iş öyle değil, böyle...

- Sen ne diyorsun Yianni?

- Telekomünikasyon uzmanları ile konuştum. Bu iş böyle değil, öyle...

- Ya sen ne diyeceksin Kostas?

- Hükümet son derece tedirgin. Birkaç yetkili ile konuştum. Ne öyle, ne böyle, bu iş şöyle...

- Panos, senin kaynakların sağlamdır. Ne oluyor?

- GSM şirketinde çalışan yetkilinin intihar etmesi için neden yoktu. Çünkü piyano öğretmeni olan 27 yaşında genç bir nişanlısı vardı. (Bizim yorumumuz: Bunu hiç düşünmemiştik!)

EMEKLİ TELEKULAKÇILAR GÜNDEMDE

Sonra şemalar, krokiler. Antenler, çeşitli markalarda cep telefonları görüntüleri eşliğinde "haberler..." Yazılım silinebilir mi? Bir kanala göre evet, diğerine göre hayır. Kopyalanabilir mi? Hem evet hem hayır.

Bültenlerin müdavimleri arasında emekli telekulakçılar da var. 1990’lı yıllarda dönemin başbakanı Andreas Papandreu’nun o zamanlar gizli aşkı Dimitra Liani ile "Sevgilim, akşam kıymalı makarna yiyelim" tarzı telefon konuşmalarını dinledikleri mahkeme kararı ile tescil edilmiş emekli telekulakçılar "mesleğin" püf noktalarını açıklıyorlar.

Gazetelerde durum biraz farklı gibi. Daha ciddi yaklaşılıyorlar bu son derece ciddi meseleye.

Radyolara gelince; sözgelimi Atina’nın en çok dinlenen istasyonu Sky 100.3 saat başı haber bülteninden önce bakın ne yayınlıyor:

"GSM operatörü dinleme servisine hoşgeldiniz. Tek bir kişinin telefonunun dinlenmesini istiyorsanız 1’i, toplu dinleme istiyorsanız 2’yi, güvenli bir telefon görüşmesi yapmak istiyorsanız 3’ü tuşlayın... Biiippp (3 tuşlanıyor.) Üzgünüz, bu servisimiz devre dışıdır!"

Karamanlis zenginmiş

Türkiye’deki mal varlığı tartışmaları vesilesiyle Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis’in geçen yıl parlamentoya verdiği ve gazetelerde yayınlanan mal varlığı beyannamesine baktık.

Atina’ya 30 kilometre mesafedeki Rafina sahil kasabasında 510 metrekarelik bir ev. Sosyete semti Filothei’de 220 metrekarelik bir daire. Atina’nın "Nişantaşı"sı Kolonaki’de 210 metrekarelik bir daire daha. Selanik’te de bir küçük daire. Kithnos adasında ve Serez şehrinde büyük araziler. Bankalarda yaklaşık 130 bin Euro. Hisse senedi ve tahvilleri ise 300 bin Euro’nun üzerinde.

Karamanlis hayli zengin. Kendinden önceki tüm Yunan başbakanları gibi!
X