‘Bireysel’ için telefon susmadı ilk müşteri ‘protokol’ oldu

Nilgün KARATAŞ
28.10.2003 - 01:40 | Son Güncelleme:

Bireysel Emeklilik Sistemi, 6 şirketin ilk poliçelerini kesmeye başlamasıyla devreye girdi. İlk gün beklentilerin üzerinde ilgiyle karşılaşan şirketlerde, yoğun telefon trafiği yaşandı. Bireysel Emeklilik'te ilk sözleşmeler şirketlerin protokol listesine ayrıldı.

Sosyal güvenlik reformunun bir parçası olarak devreye giren Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) dün fiilen başlamış oldu. Faaliyet izni alan 11 şirketten Ak Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik, Garanti Emeklilik ve Hayat, Koç Allianz Hayat ve Emeklilik, Oyak Emeklilik ve Yapı Kredi Emeklilik dün ilk sözleşmelerini imzalarken, şirketlerin telefonları susmadı. Sistemin ilk katılımcılarını daha önceden yaptıkları görüşmelerle belirleyen şirketler, başlangıç numaralarını ise patronlarına ve protokol listesindeki isimlere ayırdı.

REZERVASYON YAPILDI

Geçen haftadan beri rezervasyonlu müşterileri olduğunu belirten Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen, dün binin üzerinde başvuru olduğunu açıkladı. ‘‘Sisteme olan ilginin önümüzdeki günlerde artarak, devam edeceğine inanıyoruz’’ diyen Egemen, ilk gün olmasına karşın hem müşteri hizmetleri tarafında, hem de çağrı merkezi (call center) tarafında çok ciddi bir talep olduğunu belirtti. Ak Egemen, şöyle konuştu:

‘‘Telefonlarımız susmuyor, santral çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Call center da aynı şekilde. Geçen haftanın en az 5-6 katı soru geliyor. Onların da önemli bir kısmı finansal danışmanlarımızla görüşmek istiyorlar. Sözleşmeler şu anda imzalanmaya başladı. Hazine, sistemin bu hafta başlanacağı konusunda bilgi vermişti. Biz de müşterilerle yapılan görüşmelerde bundan bahsediyorduk. Onun için müşterilerden bekleyen rezervasyonlar vardı. Onlar şimdi satışa döndü.’’

Egemen, birinci yılın sonunda minimum 50 bin katılımcı hedeflediklerini ve yine bir yılda 300 milyon dolar olması beklenen sistemdeki fon büyüklüğünden en az yüzde 10 pay almayı düşündüklerini söyledi.

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Tunçay da, ilk günün ‘‘yoğun ve heyecanlı’’ geçtiğini dile getirirken, tahminlerin ötesinde ilgi olduğunu dile getirdi. Şirket olarak daha önceden Garanti'nin sigorta müşterilerini bilgilendirdiklerini ve bunlardan mutakabata varılanlarla ilk sözleşmelerin imzalanmaya başladığını belirten Tunçay, ilk numaralardan 25 kadarını ise üst düzeye ayırdıklarını belirtti. Tunçay, ‘‘Önümüzdeki hafta üst düzeyi ziyaret ederek sisteme katmayı planlıyoruz’’ diye konuştu. Tunçay, 140 satış elemanı ile birlikte saha çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Tunçay, Garanti Bankası şubelerininde görev yapan 800 kadar çalışanında bu konuda eğitimden geçtiğini ve böylece daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Anadolu Hayat yetkilileri de, ilk gün için yoğun bir taleple karşılaştıklarını söylerken, bilgi almak isteyenler kadar ürün satın almak isteyenlerde olduğunu kaydetti. ‘‘Ramazan ayının ilk günü olduğu için açıkçası bu kadar ilgi beklemiyorduk’’ diyen şirket yetkilileri, sözleşmelerde başlangıç numaralarını ise protokole rezerve etti.


Emeklilik geliri yılda yüzde 11 büyüyecek


Bireysel Emeklilik Sistemi'nde, birikimli hayat sigortalarında olduğu gibi şirketler emeklilik dönemi için kesin bir gelir taahhüdünde bulunamıyor. Ancak yine de katılımcıların en çok merak ettiği konu bu. Şirketler bu nedenle, katılımcıların emeklilik döneminde elde etmeyi umdukları gelire göre, sistemde ne kadarlık katılım payı ile, kaç yıl kalmaları gerektiği konusunda simülasyonlar sunuyor. Katılımcının ilerde hayal kırıklığına uğramasını engellemek amacıyla bu konuda bir standart getiren Hazine, iki senaryo üzerinden simülasyon yapılmasına izin veriyor.

1. Senaryo: İlk 10 yıl için yıllık yüzde 11, ikinci 10 yıl ise yıllık yüzde 8 getiri üzerinden emeklilik döneminde alınacak gelir hesaplanıyor.

2. Senaryo: İlk 10 yıl için yüzde 9, ikinci 10 yıl için ise yüzde 6 getiri üzerinden birikimlerin emeklilik döneminde ulaşacağı tutar hesaplanıyor.


Ak Emeklilik'in ilk üyesi Meltem Cumbul


Ak Emeklilik reklamlarında ‘‘Ben de emekli olmak istiyorum’’ sloganı ile bir periyi canlandıran Meltem Cumbul, sisteme ilk katılanlardan biri oldu. Cumbul, sözleşmesini Ak Emeklilik Genel Müdürü Meral Ak Egemen'in elinden aldı.


Fon bilgileri internette


Bireysel emeklilik sisteminde 6 şirketin faaliyete geçmesiyle birlikte dünden itibaren 42 emeklilik yatırım fonu da devreye girdi. Bu emeklilik yatırım fonlarının günlük değerleri, mevzuat gereği şirketlerin internet sitesinde her gün yayınlacak.


İnsanlar bol bol bilgi alıyor


OYAK Emeklilik Genel Müdürü Gökhan Dereli beklentilerinin üstünde talep geldiğini belirterek, ''İlk gün için iyi. İnsanlar bol bol bilgi alıyorlar. Sözleşme yaptıranlar, bizim beklentilerimizin üstünde'' dedi. Tanınma döneminden sonra sistemin daha iyiye gideceğini vurgulayan Dereli, şunları söyledi: ''Gerek şirketler, gerek katılımcı adayı çok sabırlı olmalı. Şirketler kazandıkları müşterileri ellerinde tutmak için olanca titizliği gösterirken, katılımcılar da en az 15-20 süreyle katkı payı ödemek üzere bu işe girdiklerini bilmeli.''


Emeklilikte son maaşın yüzde 40'ına varan maaş var


Şirketlerin, emeklilik dönemlerine ilişkin katılımcılarını bilgilendirirken sunabilecekleri tablolardan biri de ‘‘Son maaşının yüzde 40'ı kadar bir emeklilik maaşı alabilmek için ne kadar ödeme yapılması gerektiği’’ üzerine. Yine Hazine tarafından hazırlanan bu tabloya göre;

Sisteme 18 yaşında giren: 38 yıl boyunca maaşının yüzde 4.3'ünü ödeyerek emeklilik döneminde son ücretinin yüzde 40'ı kadar bir maaş elde edebilir.

Sisteme 36 yaşında giren: Sistemde 20 yıl kalacak bir kişi, maaşının yüzde 16'sını ödemesi halinde son aylık ücretinin yüzde 40'ı kadar emekli maaşı alacak.

Sisteme 46 yaşında giren: Asgari katılım süresi olan 10 yılı doldurarak 56 yaşında emekli olmak isteyenler, maaşının yüzde 45'ini ödeyerek son aylık ücretinin yüzde 40'ı kadar bir gelire kavuşacak.

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Tunçay, sistemde ne kadar uzun kalınırsa emeklilik döneminde de o kadar avantaj sağlanacağını belirtirken, şöyle konuştu: ‘‘Sistemde en az 10 yıl kalmak gerekli, ancak bu süre ne kadar uzarsa elde edilecek getiri de o kadar artar. Sistemde uzun süre kalmayı planlayan birinin maaşının yüzde 5'i ile 15 arasında bir pay ile katılması ideal. Geç girenler ise bu oranı artırmalı.’’
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı