Bireysel emeklilikte stopajlar iade

23 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ağustos 2012 - 11:31

Bireysel emeklilik ve birikimli hayat sisteminden 29 Ağustos 2012’den önce ayrılanların ana paralarından yapılan stopaj kesintileri iade edilmeye başlanıyor. Bu parayı alabilmek için emeklilik şirketlerine başvuru yapmak şart.

Milliyet Gazetesi'nden Ayfer Yıldız'ın haberine göre, yeni bireysel emeklilik sisteminde, stopaj sadece getiriden kesilecek. Eski uygulamada, stopaj toplam para (hem ana para hem de getiri) üzerinden yapılıyordu. Emeklilik şirketleri ile müşterileri arasında en fazla anlaşmazlık yaşanan ve yargıya taşınan bu konu, yeni kanunla çözüme kavuştu.

Yeni kanuna göre, uygulama geçmişe dönük olarak da uygulanacak. Yani, 29 Ağustos 2012’den önce bireysel emeklilik sisteminde 10 yılını tamamlamadan veya 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar, şirketlerine başvurarak ana paradan yapılan kesintilerini alabilecekler.
Sistemden bugüne kadar ayrılan kişi sayısının 1.5 milyonu bulduğu belirtiliyor. Ancak, bu kişilerin ne kadarının hak sahibi olduğu ve ne kadar bir iade alacağı emeklilik şirketlerinin yapacağı inceleme sonucu ortaya çıkacak.

Bir yıllık süre var...

Sistemden ayrılanların paralarını alabilmeleri için bir yıl içinde yani 29 Ağustos 2013’e kadar ilgili sigorta şirketlerine başvurmaları gerekiyor. Kişiler, şirketlerin çağrı merkezlerini arayarak veya şahsen şirkete giderek isimlerinin ödeme listesinde olup olmadığını öğrenmeliler. Listede isimleri olan kişilerin ise şu belgeleri hazırlaması gerekiyor:

* Her şirkette hazır bulunan dilekçe formunu doldurmaları gerekiyor. Bu dilekçede ödemenin yapılacağı banka adı, şube adı, IBAN nuraması, TC Kimlik Numarası ve irtibat telefonu mutlaka yazılmalı.
* Emeklilik/sigorta şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğini de şirkete vermeleri gerekiyor.
* Ayrıca, düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile yapılan kesintileri gösteren belgelerin bir örneği de bulunmalı.
* Açılmış dava bulunması halinde, ilgili yargı merciinden davadan feragat edildiğine dair şerhli dilekçe veya mahkemenin feragat nedeniyle davanın reddine dair vereceği karar örneği de olmalı.

NE KADAR ALINACAK?

Bireysel emeklilik sistemine üye olan ve 10 yılını doldurmadan veya 56 yaşından önce parasını alarak sistemden ayrılanlardan artık sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek.

Örneğin, bireysel emeklilik sisteminde 10 bin TL’si (7.500 TL anapara, 2.500 TL’si getiri) bulunan bir kişi, hem 10 yılını doldurmadığı hem de emekli olabilme şartı olan 56 yaşını tamamlamadığı için sistemden çıktığında bu parası için yüzde 15 stopaj kesildi. Yani, 1.500 TL kesinti oldu. Ancak, yüzde 15 stopajın sadece 2.500 TL getiriden yapılması gerekiyordu. Yani, 1.500 TL değil 375 TL kesinti olmalıydı. Bu kişi bir yıl içinde emeklilik şirketine başvurduğunda ilgili vergi dairesi kendisine 1.125 TL’yi iade edecek.

2007 YILI ÖNCESİ AYRILANLAR YANDI!

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların geri ödemelerine ilişkin yapılan açıklamaya göre uygulama, 07.10.2001 tarihinden sonra akdedilen poliçelerle ilgili olarak 29.08.2012 tarihinden önce yapılan kesintileri kapsıyor. Açıklamada, “Ancak söz konusu kesintilerin 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca düzeltme zamanaşımına da uğramamış olması gerekmektedir” deniliyor.

Yani, vergide 5 yıllık bir zaman aşımı uygulaması var. Bu nedenle 2007 öncesi ayrılanlar bu uygulamadan yararlanamayacaklar. Para iadeleri bu nedenle 2007 yılı itibariyle sistemden ayrılanları kapsıyor.

Vergi dairesi kontrol edecek

Bireysel emeklilik şirketleri, hak sahiplerinin doldurmuş olduğu form ve istenilen belgeleri ilgili vergi dairesine gönderecek.

Vergi daireleri de bunları, kendilerinde kayıtlı bulunan belgelerin yanı sıra Emeklilik Gözetim Merkezi verileriyle karşılaştıracak. Para iadesi almaya hak kazananlara ödemeler, kişilerin dilekçede yazmış oldukları IBAN numarasına EFT yoluyla yatırılacak.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 17 Yorum }
 • Cem Sütçü 23.8.2012 08:14:26
  Yeni yasa, primnleri hemen ve % 35'e kadar vergiden düştüğümüz eski sistemden çok daha kötü... Derhal ayrılıyorum...
 • ahmet baba 22.8.2012 17:00:47
  Bireysel emeklilik sistemi mi. Aman dikkat!. Fon yönetim gideri, işletim gideri adı altında çok büyük kesintiler var. Bir yıl prim ödedim. Ayrılırken ödediğimin yarısını alabildim. Çıkarken ödeyeceğiniz ceza bazı şirketlerde bir aylık asgari ücretin brüt tutarı kadar. Aman aklınızı kullanın.
 • Bog Snorkeling 22.8.2012 13:41:35
  yurtdışına yatırdıkları bankaların faiz süresi dolmuştur
 • Alper Alpar 22.8.2012 13:16:30
  Her ne kadar bazı başka konulardaki icraatlerini eleştirmiş de olsam bu konuda hükümetin getirmiş olduğu yeni yasal düzenlemeyi yerinde buluyorum ve takdir ediyorum.
 • ALTAR KILIÇ 22.8.2012 13:00:40
  garanti emeklilikten ayrılmıştım sene başında..haberi okuyunca hemen aradım.29 ağustostan sonra arayın mailinize bir evrak yollayacağız onu doldurup vergi dairelerinden paranızı alabilirsiniz dediler..yani sigorta şirketleri hazırlıklarını tamamlıyorlar..herkes kesintilerini alsın..
 • İbrahim KURT 22.8.2012 12:48:16
  Niçin başvuru şart şirketlerin veri kayıtlarında müşteri bilgileri ve adresleri belli herkesin parasını yazılı adresine göndersinler ,neden bir birini kandırıyoruz.
 
HaberlerFenerbahçeGalatasarayAçıklamaDarbeMonacoBeşiktaş15 Temmuz 2016