Gündem Haberleri

  Bireysel emeklilik öncelik olmamalı

  Burhanettin DEMİRCİOĞLU
  31.10.2003 - 19:52 | Son Güncelleme:

  Sosyal güvenlik ülkemizde halen yeteri kadar anlaşılamıyor. Kurulu bulunan sosyal güvenlik kurumlarından SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'un önemi algılanamıyor.

  Sosyal devlet anlayışından hızla uzaklaşma girişimleri de devam ediyor.

  Bu girişimlerin bir yenisi 'bireysel emeklilik sistemi'dir. Bireysel emeklilik sistemi, hem sosyal devlet anlayışını, hem de sosyal güvenlik kurumlarını tehdit ediyor.

  Buna ses çıkarması gerekenler seslerini çıkarmıyorlar. Özellikle, çalışanlar, bu kurumların sigortalıları, emeklileri ve bunların emekli cemiyetlerinden tık yok.

  İşçi sendikaları da, SSK'yı bitirme girişimlerine sessiz kalıyorlar.

  Bazı gazeteler sosyal güvenlik için elini kolunu kıpırdatmazken, bireysel emeklilikle ilgili ekler veriyorlar.

  Hele o gazete başlıkları yok mu? Gelecek artık sizin elinizde... İkinci bahar... Mutlu yaşlanabilirsiniz... Bu emeklilik iple çekilir... Lüks gemilerde dolaşan emeklilerden biri siz olun... Bu yazıları okuyanlar, ahlar vahlar çekiyorlar.

  'Neler varmış da bizim haberimiz yokmuş' der gibi, bireysel emeklilik şirketlerine gitmeye hazırlanıyorlar.

  Evlenme nedeniyle SSK'dan primlerini çekip, babasına ya da kocasına yediren, evliliğini sigorta gibi gören kadınlar gibi...

  Yazık! Yazık!

  Bu kadınlar, kocaları gittiğinde, evlilik bittiğinde, yalnızca dizlerini dövmekle ortada kalıyorlar. Herkesin haberi olsun.

  Bu gazetelerin vermiş oldukları ekleri tek tek okudum. Özellikle editörlerin yazılarını... Bir tanesi bile, bireysel emekliliğin hiçbir sakıncasından bahsetmediği gibi, sosyal güvenliksiz, bireysel emekliliğin olamayacağını, bu şirketlerin ancak sosyal güvenliğin tamamlayıcısı olduğunu, önce sosyal güvenlik kurumlarına kayıtlı olmaları gerektiğini vurgulamamışlar.

  Bu gazeteler, 'bireysel emeklilik şirketlerinin, ekonomiyi kurtaracağına' dair haberleri verirken, Şili'de, Arjantin'de, Meksika'da, Singapur'da hatta İngiltere'de, sosyal güvenliğin özelleştirilmesinin yıkıcılığını, çalışanların düştükleri sefaleti görmezlikten gelmişlerdir.

  Hatta, Türkiye de, kurulu bulunan hayat sigorta şirketlerinden, özel emeklilik poliçesi satan şirketlerden, özel sağlık sigortası yaptırıp da, sonra mağdur olanlardan, enflasyon nedeniyle paraları pul olanlardan hiç bahsetmemişlerdir.

  Gazete eklerinde 'mutlu emekli kişiler ve aile fotoğrafları' ile bireysel emeklilik şirketlerine kıyak çekilmiştir. Sosyal güvenlik kurumlarına ve bu kurumlara kayıtlı bulunan sigortalılara, emeklilere haksızlık edilmiştir.

  Umarım bir gün bu editörlerin, muhabirlerin ve gazete yöneticilerinin, bu kurumlara ihtiyacı olmaz!

  Herkes bilmelidir ki, sosyal güvenliğin alternatifi yoktur ve olamaz. Sosyal güvenlik olmadan, tek başına bireysel emeklilik ancak 56 yaşına kadar hayalle geçer, 56 yaşından sonrası malum, sükut-u hayal.

  Sen sen ol, kimsenin tesirinde kalmadan, önce sosyal güvenlikte ol. Sosyal devlete, sosyal güvenlik kurumuna sahip ol.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı