Bireysel emeklilik kriz dinlemedi

Hürriyet Haber
24 Ekim 2008 - 15:02Son Güncelleme : 24 Ekim 2008 - 16:17

Global piyasalarda yaşanan kriz ortamına rağmen Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yoluna devam ediyor.

BES'e katılımların sürdüğü izlenirken, sistemdeki toplam yatırımcı sayısı 1 milyon 879 bine yükseldi.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olanların sayısı eylül sonunda ise 1 milyon 862 bin kişi düzeyindeydi.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, Türkiye’de beşinci yılını tamamlayacak olan bireysel emeklilik sisteminin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Mete Uğurlu ile özel röportaj

362 bin 795 kişi ile katılımcı sayısında pazarın yüzde 21’ini elinde bulunduran Anadolu Hayat Emeklilik’in bu alanda liderliğini koruduğunu açıklayan Uğurlu, şirketin 1 milyar 174 milyon 991 bin 916 YTL fon büyüklüğü ile de yüzde 20,42’lik bir paya sahip olduğunu ekledi.

Bireysel emeklilik sisteminin geleceğini de değerlendiren Uğurlu, yeni vesting (hak ediş süresi) uygulamaları ile özellikle grup emeklilikte önemli bir artış beklediklerinin altını çizdi. Grup emeklilik sözleşmelerinin henüz sayıca az olduğunu ifade eden Uğurlu, hak ediş koşulları, vakıf ve sandıkların devrine ilişkin getirilen yeni düzenlemeler ile birlikte çok hızlı bir artış beklediklerini söyledi. Bu süreçte, Anadolu Hayat Emeklilik’in katılımcı sayısındaki liderliğinin yanında grup emeklilik alanında da liderliği hedeflediğini belirten Uğurlu, bu hedefi gerçekleştirmek için gerekli altyapı ve birikime sahip olduklarını ekledi.

Anadolu Hayat Emeklilik bu yıl 100 bine yakın yeni katılımcı bekliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik’ in daimi hedefleri arasında bugün yüzde 20’nin üstünde olan pazar payını artırmak ve her yıl en az 100 bin yeni katılımcıyı bünyesine katmak yer alıyor. Anadolu Hayat Emeklilik, Türkiye’de halka açık ilk ve tek Bireysel Emeklilik şirketi olmasının yanı sıra acente, bankasürans ağı ve direkt satış ekibi ile “en yaygın dağıtım ağına sahip” şirket olma özelliği taşıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı