Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Birer birer ölüyorlar

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1998 - 00:01

  İthali yasak olan Kuveyt'ten getirildikleri gerekçesiyle el konan ve sağlıksız koşullarda tutulmaya devam edilen 7 bin muhabbet kuşundan yüzlercesi daha telef oldu. Küçücük kafeslerde ölüme terkedilen kuşlara yardım etmek isteyenlere ise savcılık izni gerekiyor.

  Sağlık Bakanlığı tarafından kuş ithalinin yasaklandığı Kuveyt'ten getirildiği iddiasıyla el konan muhabbet kuşları, sığır barınağı olarak kullanılan depolarda sağlıksız koşullarda tutulmaya devam ediliyor. Göz göre göre ölüme terk edilen muhabbet kuşlarından dün de yüzlercesi telef oldu. Maslak'taki Orman Bakanlığı Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'ne kabul edilmeyerek, Şenlikköy'deki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarım İl Müdürlüğü Gümrük Veteriner Müdürlüğü'ne getirilen kuşlar, önceden suni döllenme çalışmaları için kullanılan sığır barınaklarında tutuluyor. Artık kullanılmayan ve yıkılmayı bekleyen barınaklarda, dar kafesler içerisinde duran kuşlar teker teker ölmeye devam ediyor. Kuşların Orman Bakanlığı'na bağlı Av ve Yaban Hayvanları Koruma Genel Müdürlüğü'ndeki sağlıklı ortamlarda tutulması gerektiğini belirten yetkililer, şunları söylediler: ‘‘Dünya standartlarına göre kuş ithalatında bu tür kafesler kullanılır. Ancak kuşların bu kafesler içerisinde tutulma süresi 72 saatten fazla olduğu taktirde hayvanlar ölüme mahkum edilmiş olur. Normalde bu süre içinde nakliye kafeslerinden çıkarılarak, 1-2 metrekarelik kafeslere alınmaları gerekir. Oysa yakalanan kuşlar 3 günü aşkın süredir bu kafeslerin içinde ve her türlü parazitin bulunduğu bu mekanda bekletiliyorlar. Zaten 1500'ün üzerinde muhabbet kuşu da öldü.’’ Muhabbet kuşlarının acı sonunun Hürriyet'te yayınlanmasından sonra çok sayıda vatandaş ve hayvan sağlık merkezi, kuşların yaşamaları için kendilerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söylediler. Ancak kuşları almak isteyen vatandaşlar ile kuşlara yem vermek isteyen bir yem fabrikası sahibi, Savcılık'tan izin alınması gerektiği belirtilerek geri çevrildi. Öte yandan hafta başından itibaren ölen kuşların hepsinin ve yaşayanlardan 500 kadarının Pendik'te bulunan Veteriner Araştırma Enstitüsü'nde tahlillerinin yapılacağı ve bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadıkları araştırılacağı bildirildi.

  Demirel sahip çıktı

  Türkiye'ye kaçak belgelerle sokulan 7 bin muhabbet kuşuna Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel sahip çıktı. Demirel, önceki gece Hürriyet'in verdiği bilgi üzerine derhal ilgili bakanlıkları arayarak, ‘‘Kuşların sağlık durumuyla yakından ilgilenin’’ talimatını verdi. Başbakan Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşmeden sonra Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Demirel, 7 bin ithal kuşun ölüme bırakıldığı haberiyle ilgili hatırlatma üzerine, hayret ederek, ‘‘Nerede o kuşlar?’’ diye sordu. Daha sonraki konuşma şöyle geçti:

  - Biraz garip gelecek ama gerçekten önemli. 7 bin kuş bir depoya konulmuş, aç ve susuz...

  - Nereden çıktı bu şimdi?

  - Hürriyet'te var. Yasal muameleler yapılıncaya kadar bu kuşlar ölüp gider.

  - Nereye koymuşlar?

  - Şenlikköy Tarım İl Müdürlüğü depolarına taşınmış.

  - Derhal gerekli yerlere talimat vereceğim.

  Cumhurbaşkanı Demirel'in olaydan haberdar olduktan sonra Tarım ve Gümrük bakanlarını ayrı ayrı aratarak, gerekli duyarlılığı göstermelerini istediği öğrenildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı