Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Birdal davasına Emniyet raporu: TİT, terör örgütü

  Hürriyet Haber
  04.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.09.1998 - 00:01

  İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Akın Birdal'a silahlı saldırı düzenleyenlerin yargılanmasına dün devam edildi. Davada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün ‘Türk İntikam Tugayı’nın (TİT) terör örgütü olduğuna ilişkin raporu okundu.

  Kastamonu Cezaevi'nden getirilen sanıklar Semih Tufan Gülaltay, Hasan Hasanoğlu, Bahri Eken, Kerem Deretarla, Ahmet Fulin, Deniz Demiral yargıç önüne çıkarıldı. Bir önceki duruşmada Birdal'a tehditler savuran sanık Cengiz Ersever ile Namık Zihni Ozansoy'un katılmadığı duruşmaya çok sayıda avukat, yabancı ülke temsilcileri, İHD Genel Merkez ve şube yöneticileri katıldı. Tanıklardan Türkan Demir, Mutullah Dövmeci ve Avni Kalkan'ın, saldırganlardan Bahri Eken ve Kerem Deretarla'yı teşhis etmesinin ardından müdahil avukatlar, mahkemenin bir önceki duruşmada Emniyet Genel Müdürlüğü'nden istediği Türk İntikam Tugayı (TİT) hakkındaki yazının okunmasını istedi. Mahkeme başkanı bu isteği yerine getirdi. Mahkeme Başkanı, Emniyet'in raporuna dayanarak TİT'in hiyerarşik bir yapısı olduğunu, silahlı eğitim yaptıklarını ve silahlı bir terör örgütü olduğu kanaatine varıldığını belirtti.

  Sanık avukatlarından Murat Günayer, sanık Semih Tufan Gülaltay ve Ahmet Fulin'in suikastın hiçbir aşamasında yer almadıklarını ileri sürerek tahliyelerini talep etti. Ancak mahkeme talebi reddetti ve duruşma ertelendi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı