Birçok kişinin hayalindeki iş!

Hürriyet Haber
17.09.2013 - 11:24 | Son Güncelleme: 17.09.2013 - 11:26

Amerikan Uzay Ajansı NASA 70 gün ayakları başlarından yükseğe kaldırılmış şekilde yatmayı kabul edecek kişilere ayda 5 bin dolar (3,700 Euro) ödeyeceğini duyurdu. Mikro yerçekiminin uzay araçlarının kalkışı sırasında astronotların vücutlarını ne oranda etkilediğini anlamak amacıyla gerçekleştirilen deneye katılanlar yattıkları süre boyunca kitap okuyup televizyon seyredebilecek hatta bilgisayar bile oynayabilecek.

Kısa süre önce başlayan ve hala yeni denekler arayan programa katılanlar günlerinin 16 saatini aydınlıkta, sekiz saatini ise karanlıkta yatarak geçiriyor. Belirli aralıklarla denekler yattıkları yerde yıkanıyor.

Deneye katılanlardan Heather Archuletta, yatağından yazdığı blogunda kendini bir ‘yastıknot’ olarak tanımladı ve “Ben çok aktif bir insanım. Bazen yatağa bağlı olmak zor geliyor, ancak sonuçta uzay araştırmalarının geleceği için kolayca yapılabilecek bir fedakarlık bu’’ dedi.

Ancak deneye katılmaya kendisi ikna eden şeyin aslında araştırmaya duyduğu ilgi değil para olduğunu da belirten Heather “Çok çok çok iyi ödüyorlar. Hele de yeni mezun olmuşsanız ve iş bulamıyorsanız’’ dedi.

Ancak NASA yetkilileri deneyin sanıldığı kadar kolay olmadığını 70 gün yatay pozisyonda kalmanın vücuda büyük zararlar verdiğini ve deneklerin normal hayatlarına dönebilmek için deneyden sonra 14 gün fizik terapi görmeleri gerekeceğini belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı