"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Birbirimizi seve seve boşandık

Merhaba Güzin Abla, ben bundan dört yıl kadar önce İstanbul’da bir hanımla tanıştım.

Onu çok sevdim. Benimle evlenip, yurtdışına gelmeyi kabul etti.
Evliliğimiz dört yıl sürdü. Bazı sorunlar yüzünden ayrılmak zorunda kaldık. İki ay önce de boşandık. Ancak boşandığımız gün bile birlikteydik. Gezdik, tozduk. Ailesi beni evlerine davet etti, orada kaldım.
Kendisi beni çok sevdiğini söylüyor, çok da kıskanıyordu. Ama yine de boşanmakta ısrar etti.
Şimdi o başka, ben başka yerde yaşıyoruz. Bulunduğu adresi bile tam olarak bilmiyorum. Beni kartla arıyor ve mesaj bırakıyor. “Bir araya gelemeyiz artık” diyor. Nedenini bir türlü anlayamadım. Bu işin içinde bir iş dönüyor ama ne bilmiyorum.
O benim ikinci eşimdi. İlk eşimden olan çocuklarım var. Çocuklarım da onu çok seviyorlar. Hatta ona “anne” diyorlardı. Yeniden birleşmemizi ailesi de istiyor ama o bir türlü ikna olmuyor. Bu durumu bir de size danışmak istedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

RUMUZ: AYRILSAK DA BERABERİZ

Sevgili oğlum, ben de bu işin içinde bir gariplik sezdim. Ancak şu boşanmanıza neden olan bazı sorunlardan hiç söz etmemişsin. Neydi bu sorunlar, maddiyatla mı ilgiliydi? Evlilikle ya da çocuklarla ilgili sorunlar mıydı? Keşke açıklasaydın, daha net bir cevap verebilirdim sana.
Yine de bu genç hanımın senden adresini gizlemesi bana garip göründü. Sakın üzülme ama. Ya hayatında bir başkası var ya da yurtdışına yerleşebilmek için seninle evlenmiş. Kendine yeni bir hayat kurunca da ayrılmaya karar vermiş.
İstersen konsolosluklardan adresini bulabilirsin. Ona “Bir araya gelemeyiz” demesinin kesin nedenini sorup öğrenemez misin? Ailesine bu nedeni soramaz mısın?
Sen de onu sevdiğin halde biraz pasif davranmış, hiç itiraz etmemişsin sanki. Seni seviyorsa, neden ayrılmak zorunda kaldınız? Acaba sen fark etmedin ama çocukları mı sorun yaptı?
Bütün bunları düşünüp, yeniden birlikte olmanıza engel neyse sorup öğrenmelisin. Eğer senin düzelmeni gerektiren bir sorunsa, bunu halletmeye çalışmalısın. Sorun çocuklarsa, o zaman yapabileceğin bir şey yok tabii... Çocuklarını bile bile seninle evlenmeseydi o zaman... Ama bu ayrılık bana gerçekten pek garip geldi. Neden gerçeği öğrenmeden boşanmayı kabul ettin ki?

Çocuklar sevgiden uzak yetişiyor

Merhaba Feyza Hanım, ben size ara sıra içimi döken okuyucularınızdanım. Rumuzumdan beni hatırlarsınız belki.
Köşenizde sevgisizlikten yakınan genç bir hanımın yazısını okuduğumda, yine içim acıdı ve size yazmak istedim. Gençler maalesef bu haldeler. Sevgisiz büyümeleri onları ciddi hatalara yönlendiriyor. Ne yazık ki bunun sebebi yüzde 90 anneler. Bir toplumun nezih ve seçkin olması, o toplumdaki annelerin nezihliği ve seçkinliğine bağlıdır.
Yazık ki bizim toplumumuzda çocuk büyütme anlayışı, çocuğun önüne iki tas yemek koyup sonra da sokağa salmaktan ibaret. Bu yüzden de çocuklar sevgiden ve çok önemli insani değerlerden uzak yetişiyor. Mesela birçok anne çocuğu veya çocukları ile konuşmuyor, onlarla arkadaş olmaya çalışmıyor. Bu durum doğal olarak çocuklarla sağlıklı iletişim kurulamamasına neden oluyor. Hâl böyle olunca, ortaya ahlaki değerlerden bihaber bireyler çıkıyor.
Bazen “Ben mi hatalıyım, yanlış mı düşünüyorum acaba” diye tereddüde düşüyorum ama tasavvur edin ki yüce dinimiz bile ahlâka ne kadar önem veriyor. Aile kurumunun değerini vurguluyor. Aile içinde ve okullarda dini eğitim ne yazık ki yetersiz...

RUMUZ: ÖZERBU

Dini eğitim aile içinde ve okullarda hem yetersiz hem de yanlış veriliyor. Çocukların taze beyinleri hurafelerle, uydurma ve akla mantığa uymayan, sözüm ona bilgilerle dolduruluyor.
Dediğiniz gibi çocuğa sevgiyi, hoşgörüyü, şefkati ve merhameti öğretmek bir annenin başlıca görevi olmalı. Ama birçok anne çocuklarıyla düzgün bir iletişim kurmaktan bile aciz. Çocuk onun bunun yalan yanlış yönlendirmesiyle duygusuz ve bencil yetişebiliyor.
Bu sütuna insanlar neden yazıyorlar sanıyorsunuz? Genellikle bu köşe, gençlerin en yakınları olması gereken annelerine açılamadıkları, onunla en önemsedikleri duygularını paylaşamadıkları için sorun yaşayanların dert yakındıkları bir yer oluyor.
Çocuk annesini bir sığınak, sevgi dolu bir kucak olarak görmeli. Oysa pek çok ailede gençlerin annelerine bırakın açılmalarını, onlardan korkar hale geldiklerini görüyoruz! Bunun ne kadar yanlış olduğu ise ortada...
Çocuk annesi tarafından bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi gerekirken, sadece arkadaş çevresinden edindiği bilgilerle, çoğu zaman yanlış yollara sapabiliyor. Toplumun ahlâki değerlerinin giderek yok olmaya yüz tutması neden sanıyorsunuz?

X