Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Biraz sabretselerdi

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1999 - 00:01

  Cumhurbaşkanı, Genelkurmay'ın tepkisinin kamuoyuna yansımasından rahatsızlık duyduğunu gizlemiyor: Benim dediğim şudur: Askeri tartışmaların içine sokma gayretlerinden uzak durmalıyız. Bakın yabancı ajanslar yine 'askerler müdahale etti' şeklinde haberler geçtiler.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, seçimin ertelenmemesi uyarısını içeren açıklamasını Hürriyet'e çarşamba günü öğleden sonra yaptı.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu, bu mülakattan yaklaşık bir saat sonra da Çankaya Köşkü'ne çıkarak Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştü.

  Genelkurmay Başkanı, kamuoyuna duyurduğu görüşlerini çarşamba akşamki ikili görüşmede Cumhurbaşkanı'na da aktardı mı?

  Demirel'e göre, bu görüşmenin içeriğini konuşmanın artık fazla bir anlamı yok. Nitekim, dünkü sohbetimizde bu sorumuzu şöyle yanıtladı:

  ‘‘Aktarılmış ya da aktarılmamış... Artık bunları tartışmanın bir değeri yok.’’

  KIVRIKOĞLU'NUN AÇIKLAMASI DOĞAL

  Cumhurbaşkanı, ekledi:

  ‘‘Açıklama gayet doğaldır. Bunun altında ne var diye aramanın bir yararı yok. Ok varacağı yere varmıştır.’’

  Peki Demirel, açıklamanın ertelemeye dönük etkisini nasıl değerlendiriyor?

  Cumhurbaşkanı, bu noktada altını çizerek, kendisinin de ertelemeye karşı olduğunu, bu konudaki görüşlerini birçok kez kayda geçirdiğini anlatıyor, yaptığı açıklamaları tarih vererek hatırlatıyor:

  ‘‘Daha 10 Şubat'ta seçimin kesinlikle yapılması, bu Meclis'in yenilenmesi gerektiğini söyledim. 27 Şubat tarihinde ‘Politikanın Nabzı' programında seçimin ertelenmesine karşı olduğumu belirttim. 3 Mart'ta, 6 Mart'ta ve 8 Mart'ta Ürdün'e giderken yine aynı şeyi söyledim. Keza 14 Mart'ta gazetecilere bir daha açıkladım. Bütün bunları yan yana koyduğunuzda benim tutumumun çok net olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, ertelemeye çok reaksiyon vardı. Bir ay kala seçimin ertelenmesi doğru olmazdı.

  TAŞKENT'TEKİ SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILDI

  Bu ölçüde net bir tavır alan Demirel, geçen pazartesi günü Taşkent'te ‘‘Seçimin ertelenmesi dünyanın sonu olmaz’’ diye konuştu.

  Demirel'in bu sözleri, Ankara'da ‘‘Çankaya'nın tavır değişikliğine’’ girdiği yorumlarına kaynaklık etti. Bu yorumlara göre, Genelkurmay Başkanı'nı açıklama yapmaya iten, Demirel'in çizgisindeki bu oynama oldu.

  Cumhurbaşkanı, bu yorumları aktardığımızda, ‘‘Bunlar yorumdur. Ben yorumlara bir şey diyemem’’ diye konuşmakla yetiniyor; ayrıca Taşkent'teki sözlerinin yanlış değerlendirildiğini anlatıyor:

  ‘‘Bana Taşkent'te ‘Seçimin ertelenmesi halinde ne olur?' diye soruldu. Ertelenirse iki şık var; ya kıyamet kopar ya da kopmaz. Ben de kopmayacağını, ertelemenin dünyanın sonu olmayacağını söyledim. Benim sözlerim, hangi soruya cevap olduğu dikkate alınarak değerlendirilmeli.’’

  Özetle, Demirel, yanlış anlaşıldığından şikâyet ediyor.

  HER ZAMAN ORDUYA DANIŞMAM GEREKMİYOR

  Demirel'in geçmişte askerlerin kendisine rahatsızlık hissettirdiği pek çok durumda, bizzat devreye girip yaptığı açıklamalarla bir anlamda sigorta işlevi gördüğü, Ordu'nun doğrudan tepki göstermesini frenlediği biliniyor.

  Bu mekanizma bu kez neden işlemedi?

  Demirel, ‘‘Niye işlemesin ki? Ayrıca benim her seferinde onlara danışmam diye bir şey söz konusu değil’’ diye karşılık veriyor.

  BİRAZ SABIR DEDİK AMA OLMADI

  Ancak Cumhurbaşkanı, şu sözleriyle Genelkurmay'ın tepkisinin kamuoyuna yansımasından rahatsızlık duyduğunu gizlemiyor:

  ‘‘Benim dediğim şudur: Askeri tartışmaların içine sokma gayretlerinden uzak durmalıyız. Bakın yabancı ajanslar yine 'askerler müdahale etti' şeklinde haberler geçtiler. Böyle bir hava yayılıyor.’’

  Demirel, sözlerini şöyle tamamlıyor:

  ‘‘Ben istiyordum ki, iş kendi mecrasında seyretsin. Nereye varacağı da zaten belliydi. Biraz sabır dedik, ama olmadı. Neticede, zihinler berraklaşmıştır. Mesele yok.’’

  Bu sözlerinden Cumhurbaşkanı'nın ‘‘buruk‘‘ olduğu sonucunu çıkartabiliriz.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı