Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Biraz rahat nefes alalım...

Türkiye Ocak ortalarına kadar sürecek bir rahatlama dönemine giriyor. Önemli ve beklenmedik bir kaza ile karşılaşmadığımız taktirde, Bayram, ardından dış piyasalardaki Noel ve Yılbaşı tatilleri tempoyu düşürecek. Belki fazla tatil yapılacak, ancak gerilim azalacağı için insanlar nefes alabilecek.

Bugün arife...

Çok zor bir yıl geçirdik. Zorluklardan da henüz kurtulamadık.

Ancak, ilk defa krizin dibine vurduğumuzu ve daha da kötüleşme olmadan yukarı çıkışın başladığı izlenimi giderek artıyor. Toplumun morali yavaş yavaş yerine gelme işaretleri veriyor.

2002 de zor geçecek. Buna hazırlıklı olmalıyız. Tek umut, kötüleşmelerin sonuna gelindiğidir. Zira iyi kontrol edilmese, beterinde beteri vardı. Bu tip krizlerden geçen ülkelere bakın, görürsünüz. Ardı ardına iflas edip yok olan büyük Holding’ler faciasıyla karşılaşmadık. Milyonların açlıktan sokağa dökülmesini yaşamadık. Sırf bir kap yemek yiyebilmek için işe gidenleri görmedik. Halen işsizliğin pençesinde kıvrananlarımız var. Onlar için de ilk defa umutlar yeşeriyor.

Bütün ümidimiz, koalisyonun 2002‘de işi sıkı tutmasıdır. Eğer eski alışkanlıklarımıza dönersek yazık olur. Hem daha kötü konuma düşeriz, hem de bugüne kadarki güçlüklerle boğazlaşanlarımızın çabaları ve acıları da boşa gider.

Bir daha geriye dönüş olmamalı.

Bundan böyle, ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.

Artık bütçeden nemalanma dönemini kapatmalıyız. Hazırı yememeliyiz. Çiftçisiyle, esnafıyla, politikacısıyla kendimize çeki düzen vermeliyiz.

Krizin nedeni bizdik. Başka bir ülke veya dış koşullar değildi. Fiyatını da biz ödüyoruz.

Eğer bugün hala toplum sokaklara dökülmemişse bu, geçen yıllarda çok zorlanmasına rağmen, aile yapısının hala ayakta kalmış olmasıdır. Aileler yakınlarına kol kanat gererek toplumsal şoku yumuşatabildiler.

Önümüzde Bayram var. Ardından, dış piyasaların Noel tatili ve Yılbaşı gelecek. Böylece Ocak ayının ikinci haftasına kadar,büyük olasılıkla gerilimsiz bir dönem yaşanacak.

Böyle bir rahatlamaya da hepimizin ihtiyacı var.

Bayramınız kutlu olsun.

X X X

BU HAFTA BİZDE TATİLDEYİZ...

Sevgili okurlarımın birkaç gün izin istiyorum.

Bu sezon çok zorlandık. Olaylar ardı ardına geldi ve hepimiz yorulduk. 2002 de pek kolay geçmeyeceğe benziyor. Bundan dolayı akülerimizi doldurabilmek için sizlerin hoşgörüsüne sığınıp tatil yapmak istiyorum.

Bayram ertesinde yeniden buluşabilmek ümidiyle, hepinize sağlıklı ve mutlu tatiller dilerim.
X