Biranın efendisi

Hürriyet Haber
14.10.2015 - 01:18 | Son Güncelleme:

Dünya bira devi Belçikalı Anheuser-Busch InBev’in, İngiliz bira üreticisi SABMiller’ı 106 milyar dolara satın almasıyla ortaya çıkan dev yapı yılda 65 milyar litre bira üreterek, dünya bira üretiminin yüzde 30’unu tek başına gerçekleştirecek.

DÜNYANIN en büyük bira üreticisi Belçikalı Anheuser-Busch InBev, Anadolu Efes’te de hisse sahibi olan bira üreticisi SABMiller’i toplam 106 milyar dolara satın aldı. Bundan önceki dört teklifi reddedilen AB InBev, SABMiller’a, hisse başına 44 sterlin (66.9 dolar) nakit ödemeyi ve satın alma bedelinin bir kısmını hisse takasıyla yapmayı teklif etti. SABMiller yönetim kurulu ise gelen teklifi kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı.

TARİHİ SATIN ALMA

Borçlarıyla birlikte, SABMiller’ı satın almanın maliyetinin Belçikalı dev için 117 milyar dolara çıkacağı ifade edilirken, bu satın alma telekomünikas-yon sektöründeki iki dev anlaşmanın ardından dünyanın en büyük üçüncü satın alması olarak tarihe geçti.
Bira sektörünün en büyüğü olan Belçikalı üretici Anheuser-Busch InBev’in, İngiliz SABMiller şirketine satın alma teklifi sunacağı yönündeki haberler yaklaşık bir ay önce gündeme gelmiş ve her iki şirketin hissesinde de doping etkisi yaratmıştı. SABMiller hissesi yüzde 20’nin üzerinde, Belçikalı devin hissesi ise yüzde 9 değerlenmişti.

EN BÜYÜK İKİ OYUNCU

Dünya bira pazarının en büyük iki oyuncusu bu anlaşma ile güçlerini birleştirmiş oldu. Dünya bira pazarının yüzde 20.8’ini elinde bulunduran Belçikalı Anheuser-Busch InBev ve yüzde 9.7 paya sahip olan SABMiller satın alma işleminden sonra bira üretiminin yüzde 30’una hakim olacak. Bu anlaşmadan sonra pazarın en büyük ikinci oyuncusu ise Heineken olacak. Heineken’in dünya pazar payı ise yüzde 9.1 olacak. 3’üncü sırada ise yüzde 6.1 ile Carlsberg yer alıyor. China Resources Enterprise ise yüzde 6’lık pazar payına sahip.

80 ülkede faaliyet GÖSTERİYOR

106 Milyar dolara Belçikalı Anheuser-Busch InBev’e satılan İngiliz SABMiller, dünyada 80 ülkede faaliyet gösteriyor. Yıllık 26 milyar dolarlık ciroya ulaşan şirket bünyesinde 70 bin kişiyi istihdam ediyor. Belçikalı Anheuser-Busch InBev’in cirosu ise 50 milyar dolara yaklaşıyor. Şirket 155 bin kişiyi istihdam ediyor. İki şirketin birleşmesiyle birlikte dünya bira pazarında da tüm dengelerin değişmesi bekleniyor.

Anadolu Efes’in yüzde 24’ünü almıştı

ANADOLU Efes, Rusya’daki rekabet gücünü arttırmak için 2012 yılında dünyanın ikinci büyük bira üreticisi SABMiller ile stratejik işbirliği yapmış ve bu işbirliği kapsamında SABMiller’ın Rusya bira operasyonlarını devralmıştı. SABMiller ise bunun karşılığında Anadolu Efes’in yüzde 24 oranında hissesini almıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı