Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Biralı çalıştay’ gündemi değiştirdi

  Hürriyet Haber
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.08.2009 - 00:26

  Beyaz Saray bahçesindeki toplantıda sadece polis memuru Crowley birasını yudumlarken görüntülendi. Obama’yı bira içerken gösteren herhangi bir kare basına verilmedi.

  ABD Başkanı Barack Obama, bir siyah profesörün tutuklanması üzerine çıkan tartışmanın ardından dün Beyaz Saray’da verdiği bira partisinde tarafları buluşturdu. Harvard Üniversitesi profesörü Henry Louis Gates ve kendisini evinde tutuklayan beyaz polis memuru Binbaşı Jim Crowley ile bira içen Obama’ya, Başkan Yardımcısı Joe Biden da katıldı.

  ‘Biralı çalıştay’da kimse birbirinden özür dilemedi, ancak gerginlik de yaşanmadı. Obama, toplantının “dostça ve düşünceli bir sohbet ortamı” yarattığını söyledi. Birkaç gün önce birbirlerini ırkçılıkla suçlayan taraflar, bir öğle yemeğinde yeniden bir araya gelme kararı verdiler.

  Siyasi taktik mi

  Obama’nın biralı arabuluculuğu, ABD’de “ırklar arası barış sağlama” girişiminden çok, gündemi değiştirme çabasının ürünü olabilir. AP’ye göre, son anketlerde halk desteğini yitirdiği gözlenen Obama, dikkatleri başka yere çekmeye çalışıyor. Bir siyasi yorumcu, biralı zirve görüntülerini, George W. Bush’un Irak savaşına atıfta bulunan “Görev Tamamlandı” pankartıyla bir uçak gemisinde çektirdiği meşhur fotoğrafa benzetti. O dönemde de Bush’a kamuoyu desteği dibe vurmuş ve o fotoğraf gündemi değiştirip başkana yardımcı olmuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı