Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bırak dağınık kalsın!

<B>ÇOK </B>su içmenin bir faydası yokmuş!<br>

Demek yıllardır iki musluklu havuz misali dolup boşalmışız habire. Fayda falan yok.

Bu su meselesi de yalan çıktı ya artık hiçbir şeye güvenim kalmadı. Yarın tekrar ‘faydalıymış’ diyebilirler. Papatya falı mübarek; faydalı, faydasız, faydalı, faydasız...

En çok uykularımı böldüğüme yanıyorum. ‘İlla ki içeceksiniz’ dedikleri 5 litre suya gün yetmiyordu, gece sahura kalkar gibi suya kalkıyordum. Saat kurduğum bile olmuştu. Zırrr... Su saati!

Bir başka yandığım şeyse her sabah burnumu tıkayarak bir bardak limonlu su içişim. Onun da faydası yokmuş meğer.

Oda sıcaklığında limonlu su, burnumu tıkayarak içtiğim üçüncü sıvıdır. Birincisi, annemin midemizi üşüttüğümüz kanaatiyle zırt pırt ağzımıza dayadığı nane-limon; ikincisi yine annem marifetiyle -içtiğim diyemeyeceğim- boğazımdan akıp giden sıcak süttü.

Limonlu suda ise annemin bir dahli yok. Bu tamamen uzman işi. Zaten uzman, bir bardak suya iki tatlı kaşığı fare zehiri katacaksınız dese düşünmeden yapacağız dediğini. O durumdayız.

Milletçe bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete. Kıyamet deyişim lafın gelişi değil. Hakikaten kıyamet... Dikkat ettiyseniz uzmanlar peydahlandığından beri obezite aldı başını gidiyor. Metabolizmamızla oynaya oynaya ayarımızı bozdular. İki gün yeşil salatadan yüz çevirin, bir bakıyorsunuz obezsiniz.

***

Kobaya döndük. Kardeşim anlattı, bir arkadaşına öğlenleri iki büyük parça börek, akşamları bir porsiyon sütlü tatlı vermiş uzmanın biri. ‘Arkadaşın zafiyet için gitmiş olmasın doktora?’ dedim, değilmiş. Demek uzman bir de bunu deneyecek... ‘Du bakalım ne olcak’ rejimi.

Aslında denemeye değer tabii. Kadının kazara zayıfladığını düşünün... Uzman tarihe geçer. ‘İzdihamdan ezilerek ölen ilk beslenme uzmanı.’

Yok, aksi olursa uzmanın kaybedeceği bir şey yok. ‘Sizin metabolizmanız iyi çalışmıyor’ der geçer. Bu metabolizmanın parmak izi gibi herkeste başka başka olması uzmanlar açısından iyi bir şey. Sıkıştın mı yüklen metabolizmaya... Metabolizmasından utana utana dönsün adam evine.

***

Sudan sonra ünlü piramidin de tepetaklak geldiğini öğreniyoruz.

Hani çok yememiz gerekenlerin tabanda, az yememiz gerekenlerin tepede olduğu beslenme piramidi... 12 senedir yürürlükteymiş. Herhalde uzmanlar da benim gibi obezitenin arttığını gördüler ki ters çevirmişler piramidi. Bundan böyle yediklerimizi yemeyecek, yemediklerimizi yiyeceğiz. Biraz da böyle!

Sonra bakmışsınız piramit yerine dikdörtgenler prizması. Her şeyden istediğin kadar ye! ‘Bırak dağınık kalsın’ hesabı...

Netice olarak, ‘Doğru bildiğimiz yanlışlar’ı tefrika halinde verse gazeteler, bitmez. Zira o esnada ‘Yanlış zannettiğimiz doğruların doğruluğu’ çıkacak ortaya. E, onları da duyurmak lazım. Kadın-erkek mevzuu bir, bu sağlıklı beslenme mevzuu iki; bitmez.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI