« Hürriyet.com.tr

Bir Zamanlar Anadolu'da'ya 11 adaylık

44. SİYAD Ödülleri'nde 11 adaylık alan 'Bir Zamanlar Anadolu’da' ile birlikte 'Gelecek Uzun Sürer', 'Gölgeler ve Suretler', 'Press' ve 'Saç' En İyi Film’e aday oldu.

Hürriyet Haber
X

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri adayları belli oldu. Toplam 14 film, adaylık listesinde en az bir kategoride yer bulurken, “Bir Zamanlar Anadolu’da” 8 dalda aday gösterildi. 44. SİYAD Ödülleri'nde “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Gelecek Uzun Sürer”, “Gölgeler ve Suretler”, “Press” ve “Saç” En İyi Film’e aday oldu.

44. SİYAD Ödülleri’nde ayrıca, “Gölgeler ve Suretler” toplam sekiz dalda, “Saç” ise yedi dalda aday oldu.

En İyi Film için yarışacak olan ”Press” toplam dört, “Gelecek Uzun Sürer” ise üç dalda aday gösterildi. Aday kategorilerinde yarışan diğer filmler: ”Dedemin İnsanları“, “Gişe Memuru”, “Eyyvah Eyvah 2”, “Kar Beyaz”, “Kaybedenler Kulübü”, ”Nar“, “Yangın Var” ve “Zefir”.

16 Ocak Pazartesi akşamı yapılacak 44. SİYAD Ödülleri töreninde, açıklanan dallarla birlikte, Perihan Savaş, Erden Kıral ve Osman Şahin’e ‘SİYAD Onur Ödülü’ verilecek.

‘En İyi Kısa Film’ ve ‘En İyi Belgesel’ ödülleri de gecede sahiplerini bulacak. ‘En İyi Kısa Film’ dalında beş film yarışırken, ‘En İyi Belgesel’ dalında SİYAD bu sene sekiz filmi aday göstermeye değer buldu. Ayrıca gecede Ahmet Uluçay’ın anısına verilen “Ahmet Uluçay Umut Ödülü” de, sinema sektöründe ismini yeni duyuran genç bir yeteneğe takdim edilecek. SİYAD 2011 yılının en iyi yabancı gösterim filmini de bir SİYAD ödülüyle açıklıyor.

44. SİYAD Ödülleri, 16 Ocak Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

44. SİYAD - TÜRK SİNEMASI ÖDÜLLERİ ADAYLARI

EN İYİ FİLM
BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA (Yapımcı: Zeynep Özbatur ATAKAN)
GELECEK UZUN SÜRER (Yapımcılar: Ersin ÇELİK, Soner ALPER)
GÖLGELER VE SURETLER (Yapımcı: Oktay ODABAŞI, Derviş ZAİM)
PRESS (Yapımcı: Sedat YILMAZ)
SAÇ (Yapımcı: Veysel İPEK, Tayfun PİRSELİMOĞLU, Rena VOUGIOUKALOU)

EN İYİ YÖNETMEN
Nuri Bilge CEYLAN (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Çağan IRMAK (DEDEMİN İNSANLARI)
Tayfun PİRSELİMOĞLU (SAÇ)
Ümit ÜNAL (NAR)
Derviş ZAİM (GÖLGELER VE SURETLER)

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN EN İYİ SENARYO
Ebru CEYLAN, Nuri Bilge CEYLAN, Ercan KESAL (BİR ZAM. ANADOLU´DA)
Ümit ÜNAL (NAR)
Tayfun PİRSELİMOĞLU (SAÇ)
Sedat YILMAZ (PRESS)
Derviş ZAİM (GÖLGELER VE SURETLER)

CAHİDE SONKU EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Demet AKBAĞ (EYYVAH EYVAH 2)
Nesrin CAVADZADE (YANGIN VAR)
Hazar ERGÜÇLÜ (GÖLGELER VE SURETLER)
Nazan KESAL (SAÇ)
Nergis ÖZTÜRK (ATLIKARINCA)

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Taner BİRSEL (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Serkan ERCAN (GİŞE MEMURU)
Ayberk PEKCAN (SAÇ)
Osman SONANT (YANGIN VAR)
Muhammet UZUNER (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI
Popi AVRAAM (GÖLGELER VE SURETLER)
Gökçe BAHADIR (DEDEMİN İNSANLARI)
Asiye DİNÇSOY (PRESS)
İdil FIRAT (NAR)
Nergis ÖZTÜRK (GİŞE MEMURU)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI
Rıza AKIN (SAÇ)
Ercan KESAL (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Rıza KOCAOĞLU (KAYBEDENLER KULÜBÜ)
Fırat TANIŞ (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Ahmet Mümtaz TAYLAN (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
Feza ÇALDIRAN (GELECEK UZUN SÜRER)
Emre ERKMEN (GÖLGELER VE SURETLER)
Ercan ÖZKAN (SAÇ)
Gökhan TİRYAKİ (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Mehmet Y. ZENGİN (ZEFİR)

EN İYİ MÜZİK
Mustafa BİBER (GELECEK UZUN SÜRER)
Selim DEMİRDELEN (NAR)
Mircan KAYA (KAR BEYAZ)
Marios TAKOUSHIS (GÖLGELER VE SURETLER)
Cavit ERGÜN, Erdem TARABUŞ, Can Göksu (KAYBEDENLER KULÜBÜ)

EN İYİ KURGU
Haluk ARUS (KAYBEDENLER KULÜBÜ)
Bora GÖKŞİNGÖL, Nuri Bilge CEYLAN (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Çiçek KAHRAMAN, Evren LUŞ, Tolga KARAÇELİK (GİŞE MEMURU)
Erdinç ÖZYURT (SAÇ)
Aylin TİNEL (GÖLGELER SURETLER)

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
Dilek Yapkuöz AYATUNA (BİR ZAMANLAR ANADOLU´DA)
Nevim DOĞAN (PRESS)
Elif TAŞÇIOĞLU (GÖLGELER VE SURETLER)
Haluk ÜNLÜ (DEDEMİN İNSANLARI)
Natali YERES (SAÇ)

EN İYİ BELGESEL
ANADOLUNUN SON GÖÇERLERİ: SARIKEÇİLİLER (Yön.: Yüksel AKSU)
AN (Yön.: Nazlı BAYRAM)
BEDENSİZ RUHLAR (Yön.: Sabite KAYA)
BİR AVUÇ CESUR İNSAN (Yön.: Rüya KÖKSAL)
DİREN-İŞ (Yön.: Burak KOÇAK)
EKÜMENOPOLİS: UCU OLMAYAN ŞEHİR (Yön.: İmre AZEM)
OFSAYT (Yön.: Reyan TUVİ)
ÖLÜCANLAR (Yön.: Murat ÖZÇELİK)

EN İYİ KISA FİLM
KIRMIZI ALARM (Yön.: Emre AKAY)
PERA BERBANGÊ (Yön.: Arin İnan ARSLAN)
BİRGÜNBİRGÜNBİR...EVEDEGELMİŞKİMSEYOK (Yön.: Berrak ÇOLAK)
FAZLA MESAİ (Yön.: Gürcan KELTEK)
NOLYA (Yön.: Cem ÖZTÜFEKÇİ)

 

Kaynak: