« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Bir yola çıktık ve devam ediyoruz”

Galatasaray Basketbol Takımı Başantrenörü Oktay Mahmuti, Galatasaray'ın THY Avrupa Ligi'nde yer alacak olmasının Türk basketbolu adına önemli olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
THY Avrupa Ligi grup maçları öncesi Galatasaray takımının fotoğraf çekimini yapılırken, burada soruları yanıtlayan Oktay Mahmuti, “Galatasaray'ın Avrupa Ligi'nde olması, burada 3 Türk takımının bulunması çok şey ifade ediyor. Türk basketbolu adına çok önemli bir şey” dedi.

Durumun öneminin şu anda belki tam anlaşılamadığını aktaran Mahmuti, “Şu anda belki farkında olmadığımız ama Türkiye'de basketbolun bir ürün olarak öne çıkması, Avrupa'nın en önemli basketbol organizasyonunda 3 takımla temsil ediliyor olmak bence çok önemli bir olay Türk basketbolu adına” ifadelerini kullanırken, grup maçları için ise, “Önce THY Avrupa Ligi'ne girmeye çalıştık ve şimdi buraya geldik. Önce keyfini yaşayacağız ama rekabetçi de olmaya çalışacağız. Sonuçta ilk senemiz. Ne kadar tecrübemiz az olsa da burada en iyi şekilde hem kulübümüzü, hem de Türkiye'yi temsil etmek istiyoruz” diye konuştu.

“Bir yola çıktık ve devam ediyoruz”

Oktay Mahmuti, Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ezeli rakipleri Fenerbahçe Ülker'i yenerek müzelerine götürmeyi başarmaları konusunda, bu sezonki başarılı gidişlerini sürdürmekten ötürü mutlu olduklarını kaydetti.

Tecrübeli teknik adam, “Biz bir yola çıktık ve devam ediyoruz. Çalışıyoruz” ifadelerini kullanırken, “Biz işin içinde olduğumuzda hep daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kendimize hedef koymaya çalışıyoruz. Bununla birlikte galibiyetler de gelince çok mutlu oluyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kupası dahil THY Avrupa Ligi elemeleri ve Türkiye Kupası'nda toplam 7 maç yaptık. Yoğun bir tempo geçiriyoruz ve galibiyetlerle sürmesi moral açısından önemli” şeklinde konuştu.

“Takıma çok fazla yatırım yapmadık”

Oktay Mahmuti, kendilerinin bu sezon için takıma önemli yatırım yaptıkları şeklindeki görüşlere katılmadığını aktarırken, emin adımlarla gitmek istediklerini söyledi.

Takım olarak çok fazla yatırım yaptıklarının söylenemeyeceğini dile getiren Mahmuti, “Kadromuzu biraz güçlendirmeye çalıştık ancak bu çok yatırım yaptığımız anlamına gelmiyor. Geçen seneki en pahalı oyuncumuz bizden ayrıldı, onun yerine de o değerde 2 oyuncu daha aldık. Onun devamında Zaza Pachulia da geldi. Büyük yatırım yapmadık. Yavaş yavaş ama sağlam adımlarla büyüyelim diye düşünüyoruz. Bunu yaparken rekabetçi olmaya da çalışıyoruz” dedi.

Beko Basketbol Ligi'nde yeni sezon çok zorlu geçeceğine değinen Mahmuti, “Fenerbahçe Ülker'in zaten oturmuş bir kadrosu var. Anadolu Efes Avrupa'da çok üst seviyede olan oyuncular transfer etti. Beşiktaş Milangaz, Banvit ve Türk Telekom yine kadrolarını güçlendirdiler. Şu aşamada Türkiye ligi İspanya'dan sonra Avrupa'nın en güçlü ligi oldu diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mahmuti, NBA'deki lokavt nedeniyle Türkiye'de bir çok NBA oyuncusunun forma giyecek olmasının Türk basketboluna katkı sağlayacağına olan inancını vurgularken, “NBA patentli oyuncuların, lige ve basketbola katkıları muhakkak olacaktır. Türk olsun, yabancı olsun bunların Türkiye'de basketbol için önemli bir unsur olduğunu düşünüyorum. İlgi ve basketbol kalitesi açısından da fark yaratacaklardır. Ligimizin daha sert ve daha kaliteli olacağı, zorluk derecesinin yükseleceği ortada. Bu da basketbolseverler için hoş bir şey” diyerek sözlerinin tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz