Gündem Haberleri

  Bir yazar, neyi ne zaman yazacağını kendi belirler

  Ali MERCİMEK/MÜNİH
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gençlik anılarını anlattığı son anı kitabı "Soğanı Soymak"ta 17 yaşındayken Nazilerin Waffen SS Zırhlı Birliği’ne gönüllü katıldığını itiraf eden Nobel ödüllü Alman yazar Günther Grass’a Yaşar Kemal’den destek geldi. Yaşar Kemal, "Neyi ne zaman yazacağını bir yazar, kendisi belirler" dedi.

  Gençlik döneminde Nazi Ordusu’nda görev yaptığını açıklayan Nobel ödüllü Alman yazar Günther Grass’a Yaşar Kemal’den açık destek geldi. Yaşar Kemal, kendisine 1997 yılında Alman Kitapçılar Birliği tarafından verilen ödül esnasında övgü konuşması yapan Grass’a gönderdiği mektubunda, üzülmemesi gerektiğini belirterek "Bir yazar neyi, ne zaman anlatacağını sadece kendisi belirler: Buna karışmaya kimsenin hakkı yoktur" dedi.

  "Sizin kederiniz benim de kederimdir" şeklinde ifadelere yer veren Yaşar Kemal, Grass’ın roman sanatıyla sadece ülkesinin değil, tüm dünyanın sayılı değerleri arasında bulunduğunu vurguladı. Grass’a "Sevgili dostum, sevgili kardeşim" diye hitap eden Yaşar Kemal mektubunu "Yel kayadan ne alır" diyerek noktaladı.

  Almanya Musevi Cemaati Başkanı Charlotte Knobloch ise Günther Grass’a sert eleştirilerde bulunarak "Grass’ın itirafı, aşırı sağcı lider Franz Schönhuber’in açıklamasına benziyor. O da SS’lerde görev aldığını otobiyografisinde yazmıştı. Bu çok ucuz bir yöntem. Grass’ın şimdiye kadar olan eleştirilerinin bir anlamı kalmamıştır" dedi. FAZ Gazetesi’ni çıkaranlardan ünlü tarihçi Joachim C. Fest de Grass için "Kendini haklı sanan Grass eleştirmenlere kızıyor" yorumunu yaptı.

  Son otobiyografik eseri "Soğanı Soymak"ta, gençlik yıllarında Nazi yandaşı olduğunu itiraf eden Günther Grass, sinemaya da aktarılan "Teneke Trampet" romanıyla Nazi karşıtlığının sembolü olmuştu. Yaşar Kemal, bir yazarın nasıl ve ne zaman yazacağına karışmaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek Grass’a destek verdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı