"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bir yanda annemle babam diğer yanda kıskanç sevgilim

Merhaba ablacığım, benim aslında birden çok çözüme ulaştıramadığım sorunum var. Öncelikle ailemden başlamak istiyorum.

Annemle babam iki yıldır ayrı yaşıyorlar ama tam 28 yıldır beraberler. Ben bu iki yılda o kadar yıprandım ki ikiye bölünmekten yoruldum. Benimle de fazla ilgilenmiyorlar. Çok üzülüyorum.
Sonra erkek arkadaşım da aşırı derecede kıskanç birisi. Bir yıldır görüşüyoruz onunla. Çok da seviyorum ama bu kıskançlığından o kadar sıkıldım ki artık dayanamıyorum. Ayrıca her şeye çok çabuk sinirleniyor. En ufak bir sorunu bile büyütebiliyor. Bana bağırıyor, küfrediyor. Çok kırılıyorum. Sonra özür dilese de kalbim yaptıklarını unutmuyor. Onu değiştiremiyorum ama onsuz da olamıyorum. Ne yapmalıyım?
**Rumuz: Sorunlu

*** Annenle baban anladığım kadarıyla tamamen kopmamışlar. Sorunları nedeniyle sürekli tartışma halindeler ve bu arada bu gelgitler içinde seni de bir kenara atmışa benziyorlar. Gerçekten bu çok üzücü ama artık sen de koca bir kız olmuşsun... Büyüklerin zaman zaman böyle sorunları olabildiğini kabul etmelisin. Eğer elinden onları barıştırmak için bir şey geliyorsa, ne ala yoksa herkesi olduğu gibi kabul edip, kendi hayatına bakacaksın. Kendini yıpratmamak için. Başka çaren var mı?
Sevdiğin gence gelince, böyle daha şimdiden sana kaba davranan, seni üzen, sinirli, kıskaç bir insanla hayatını sürdürebilecek misin gerçekten? Senin gibi hassas yapılı bir insana asla uygun biri olmadığını düşünüyorum.

İkisinin de doğum günü aynı onlara hediye olarak kendimi vereceğim

Sevgili ablacığım, dört sene önce bir kızla tanıştım ve onu çok sevdim. Çıkmaya başladıktan sonra arkadaşlarım bana hep “Oğlum neden kızı elde etmiyorsun, ne bekliyorsun?” diye soruyordu ama ben “Onu seviyorum” diyordum. Bu kez de “Boş ver, bırak bu sevgiyi mevgiyi” diyorlardı. Günün birinde gerçek sevgiyi öğrendiklerinde bana hak verdiler.
Sevdiğim kız, bir gün aniden bir arkadaşıyla evime geldi. O gün “Artık kendi aramızda bir yüzük taksak, nasıl olur?” diye sordum. Ama bana hareket etti.
Onu çok sevmeme rağmen ayrıldık. Unutmak için kendimi işime verdim. Telefonumda kayıtlı olan numarasını da “Zalimsin” diye değiştirdim.
Şimdi beni yeniden arıyor, bana geri dönmek istiyor. Ama ben bir başkasıyla nişanlanmak üzereyim. Güzin Abla bana yardım et, bir yanda âşık olduğum diğer yanda ise nişanlanacağım kız var.
İşin kötüsü, nişanlanacağım kız bana deliler gibi aşık! Nişanlımı herkes tanıyor, amcam, annem, babam bütün sülalem biliyor. Ama benim içimde “Zalimsin”e daha çok yer var.
Nişanlımdan ayrılıp ona dönsem nasıl olur? Beni yine bırakır mı?
İçinde bulunduğum durum yüzünden intihar etmeyi bile denedim. Bana sadece sen yardım edebilirsin... Bir yol göster bana ablacığım, ne olur...
İlginç bir tesadüf ama ikisinin de doğum günü 3 Mayıs. ıkisine de hediye olarak kendimi vereceğim.
Rumuz: Zalimsin

Doğum günlerinin aynı olması ilginç bir rastlantı sevgili oğlum. Demek ki ilgilendiğin kızların ikisi de Boğa burcu. Boğa kadınları çok onurludur, üzerlerine çok düşülsün, pohpohlansınlar, sevgiye boğulsunlar isterler. Çok da kıskançtırlar, bak söyleyeyim.
Bu genç kız seninle böyle tatlı tatlı arkadaşlık ederken, sen de ona saygıyla yaklaşırken, ne oldu da birdenbire seni terk etti? Bence bu işin altında kıskançlık yatıyor.
Daha sonra senden üzerine düşmeni, onu arayıp sormanı beklemiştir. Sense oralı olmamış, üstelik bir süre sonra nişanlanmışsın.
Onun sana karşı hâlâ boş olmadığını düşünüyorum. Eğer senin de gönlün hâlâ o kızdaysa, nişanlını sevgisiz bir evliliğe sürükleme boş yere... İkinize de yazık değil mi?
X