Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bir ülke kan gölü

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  15 Mayıs 2010 - 12:13Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 17:57

  Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ordunun hükümet karşıtı protestoculara müdahalesi sonucu çıkan çatışmalarda 22 kişi öldü. Sokaklar keskin nişancılar tarafından vurulan insanların cesetleriyle doldu.

  BANGKOK SOKAKLARI KAN GÖLÜNE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Tayland'ın başkenti Bangkok'ta askerlerle göstericiler arasındaki çatışmaların 3'üncü gününde kan gövdeyi götürdü.

  Askerler göstericilerin üzerine ateş açarken, keskin nişancılar tarafından vurulan protestocuların cesetleri mahalle sakinleri tarafından sokaklardan toplandı. 

  Ordunun ayrıca, hükümet aleyhtarı göstericileri caydırmak için başkentin belli bölgelerini "serbest atış alanı" ilan ettiğive bu bölgeye girenlerin herhangi bir uyarı gerekmeksizin vurulduğu bildirildi.

  Üç gündür süren çatışmalarda toplam ölü sayısı 22'ye ulaşırken,  170 kişi de yaralandı.

  Ülkede olaylar “kırmızı gömlekli” hükümet karşıtı protestocuların lideri olan emekli general Hattiya Savasdipol’un bir keskin nişancı tarafından vurularak ağır yaralanmasının ardından büyümüştü.

  Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, televizyonda yaptığı konuşmada, istifa etmesini isteyen göstericilere boyun eğmeyeceklerini söyledi. Askerlerin göstericilere müdahalesini savunan Abhisit, planın “en az kayıpla normale dönmek” olduğunu belirtti.

  Başbakan Abhisit, “Daha fazla kişinin ölmesini istemiyorsak protestocuların gösterilerine son vermeleri gerekiyor. Ülkeyi silahlı grupların eline bırakamayız” dedi.

  Göstericiler Abhisit başkanlığındaki koalisyon hükümetinin hile ile iktidara geldiğini savunuyor ve istifa etmesi için 6 haftadır protestolarını sürdürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı