Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bir uçkur daha

  Hürriyet Haber
  19 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Eylül 1998 - 00:01

  ABD Başkanı Bill Clinton’un kaderini belirleyecek Adalet Komisyonu Başkanı Herry Hyde’ın (yukarıda) 1960’lı yıllarda üç çocuklu evli bir kadınla yaşadığı aşk Amerika’yı karıştıran seks davasına yeni bir uçkur daha ilave etti.

  ABD'de seks skandalının yankıları sürerken Başkan Bill Clinton'dan sonra diğer kongre üyelerinin de kirli çamaşırları ortaya dökülmeye başlandı. Clinton'ın akıbetini elinde tutan Adalet Komisyonu'nun Başkanı Henry Hyde'ın da bir zamanlar evli bir kadınla yasak ilişkiye girdiği ortaya çıktı. ABD şimdi Hyde'ın marifetlerini konuşuyor.

  Adalet Komisyonu Clinton'ın 17 Ağustos tarihinde büyük jüriye verdiği ifadenin video bantlarının yayınlanıp yayınlanmasını tartışırken Internet'te yayın yapan Salon Dergisi'nde Henry Hyde'ın yasak ilişkisiyle ilgili bir haber yer aldı. Salon Dergisi'ne göre Hyde, 30 yıl önce üç çocuk annesi Cherie Snodgrass ile ilişkiye girerek evliliğinin yıkılmasına yol açtı. Hyde'ın yasak ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray'ın komisyon üyelerine baskı yapmak için karalama kampanyası yürüttüğü iddiasıyla FBI'dan araştırma başlatmasını istedi.

  Beyaz Saray, video bantlarının yayınlanmasını istemiyor. Çünkü video kayıtlarındaki Clinton, ABD Başkanı'nın o zamandan bu yana Amerikan halkına sunmaya çalıştığı ‘hatasını anlamış ve artık değişmeye çalışan bir kişi’ görünümüne ters düşüyor. Başkan Clinton'un, ifade verirken öfkelendiği, sorulara kaçamak yanıtlar vermeye çalıştığı, soruları soran savcılar ile tartıştığı ve zaman zaman odayı terk etmeye çalıştığı belirtiliyor.

  ABD seks skandalıyla çalkalanırken Başkan Clinton ise ‘normal’ programını sürdürmeye devam ediyor. Önceki akşam Demokrat Parti yararına yapılan bir davette 1.2 milyon dolar toplayan Clinton, Hillary ile evliliklerinin iyi gittiğini söyledi. Bill Clinton, Hillary ve ben iyiyiz, yapmamız gerekeni yapıyoruz’ dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı