Ege Haberleri

EGE

  Bir tuşla gönüllü ordusu kurdular

  Hürriyet Haber
  27 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2009 - 22:14

  Onkoloji tedavisi gören çocukların kan ihtiyacı için Facebook’ta oluşturulan gruba büyük ilgi var. İki erkek hemşire, 8 ayda 3 bin gönüllüye ulaşarak donör olmak isteyenleri hastalarla buluşturdu.

  İZMİR Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji Servisi hemşirelerinden Kadir Bakkal ve Ercan Lek, aileleri gibi gördükleri hastalarının önemli bir ihtiyacına çözüm buldu. Son günlerin popüler internet sitesi ‘Facebook’ta bir grup oluşturarak paylaşıma açan Çocuk Onkoloji Servisi çalışanları, gönüllü trombosit donörlerine ulaşarak çok sayıda minik hastanın derdine deva buldu.
  Yaklaşık 1 yıldır çalıştıkları serviste, çocuklarla; hemşire hasta ilişkisinden çok ağabey-kardeş, yeri geldiğinde ise arkadaş gibi ilgilendiklerini söyleyen Kadir Bakkal, onların yaşadıkları sıkıntıları paylaştıklarını söyledi.

  Kuruma zarar vermiyoruz

  Özellikle İzmir dışında yaşayan ailelerin trombosit donörü bulmakta çok zorlandıklarını vurgulayan Bakkal, “Ege Bölgesi’nde en iyi tedavi yapabilen kliniklerden biriyiz. Uşak, Çanakkale, Manisa ve Denizli’den İzmir’e hasta geliyor. Trombosit ihtiyacının ne zaman doğacağı belli olmuyor. Birçok kez ailelerin donör bulmak için çırpındıklarına, bulamadıkları zaman kendilerini parçaladıklarına, çaresizliklerine ve üzüntülerine şahit olduk. Müsait olduğumuz dönemlerde kendimiz donör olduk, bağışta bulunduk. Ama bu olumsuz durumun geneli için yeterli bir girişim değildi. Hem devlet memuru kimliğimize, hem çalıştığımız kuruma zarar vermeden, hem de hastalarımızı ve ailelerini rencide etmeden neler yapabileceğimizi düşündük” dedi.

  Zincirin önemli bir halkasıyız

  Grubun kurucusu Ercan Lek’in önerisiyle Facebook’tan duyuru yapmaya karar verdiklerini anlatan Bakkal, çok kişiye ulaşarak hem onkoloji hastalıkları konusunda hem de trombosit bağışı için donör olma konusunda bilgi verdiklerini söyledi. Bakkal, üye sayılarının 3 bine yaklaştığını belirtti.

  Hastalıkla ilgili bilinmeyenler

  “Onlar sizden yardım bekliyor, lütfen kan bağışında bulunalım” adlı grubu yaklaşık 8 ay önce aktif hale getirdiklerini söyleyen Bakkal, internet ortamında hastalık ile ilgili bilinmeyen noktaların da açıklandığını söyledi. Bakkal, trombositin, halk tarafından bilinmediğini belirtti. Hedeflerinin binlerce donör bulmak olmadığını vurgulayan Bakkal, bir kişinin bile bir çocuğun bir yıllık ihtiyacını karşıladığını kaydetti. Bakkal, şimdilik 10 trombosit donörü sağladıklarını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı