"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Bir tükeniş öyküsü

Yazan & yöneten TRGY

BASKETBOL Milli takımı, sabık 12 Dev Adam, Avrupa ilk 12’si dışına düştü, Olimpiyat katılımı hayal ötesi oldu... Sorumlusu Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel Kaf dağının arkasına kaçtı, masallar anlatıyor... Laf dinleseydin, şampiyonduk. Böylesine madara olmayacak, fuzuli sakil konumuna düşüp kendine güldürmeyecektin Turgay. Koskoca Federasyon Başkanı’na (hoş koskocalığı kalmadı ya) adıyla hitap ediyorsun diyenleriniz olabilir. 80’li yıllarda hem İstanbul Bankası Yenişehir hem de Milli Takım’da koçuydum. Artık haram ettiğim koç hakkım vardır üzerinde. Rahmetli Aydan’ın yardımcısı olarak 81’de Sofya’da Yunanistan’ı denize döküp Milli Takım’ın ‘ilk ve tek altın madalyasını’ kazandırdığımız takımda olacaktı. Ama o zamanda ‘gıcıklık etmeye bayılırdı’ maalesef. İçine kapandı, Erman’ın (Kunter) arkasında kalmayı içine sindiremediğinden gelmedi Milli Takım’a. Şimdilerde Enes Kanter’den özür bekliyor ama kendisi haber bile vermeden çekti gitti. O zamanda pek bayılmazdı milli formaya. Potanın kabusu tarihten geliyor sizin anlayacağınız.

BİLE BİLE LADES

HAZİRAN ayından başladığım uyarılar zinciriyle MİLLİ KABUS’un gelmekte olduğunu haber verdim. Turgay kulak asmadı. Kendi bildiğini yaptı. Spor Bakanı’nı da uyardım. Turgay Bey’e nedense çok güvendiklerinden, futbolda olduğu gibi müdahale etmediler. ‘Avcı modeli’yle Bogdan koçu değiştirmediler. Mutemetleri yüzlerini kara çıkardı. Baktım olacak gibi değil bari mevcudu nasıl düzeltirim adına ‘Başarı reçeteleri’ verdim. Taktikleri, olması gereken oyun sistemi yazdım. Her maç sonrası bir sonrakinin taktiğini verdim. Ama nafile. Tanjevic’in tükenmiş koçluğu ve idefiksleri takımın kapasitesinin gerisinde kaldı. Ruh ve kazanma hırsı, koçun kifayetsizliğiyle eridi bitti. ‘Şampiyon oluruz’ boşuna demedim. Bakın bizi yenen Rusya ilk, şampiyonluk adayı Yunanistan ve Finlandiya 2. turda elendiler.

ŞAMPİYONLUK KAPRİSLERE FEDA EDİLDİ

SUÇLULARIN da VEDA etmesi lazım. Geçmişi bilen, geleceği gören olarak söylüyorum. Bogdan Koçu günah keçisi yaparak bu dosya kapanmaz. Turgay İSTİFA etmelidir. Etmezse atayanlar görevden almalıdır. Taban yapan Türk basketbolunun önü başka türlü açılmaz. ‘Dereyi geçerken at değiştirilmez’ yaptınız ama sonunda deniz bitti. Sayın Spor Bakanı farkında mısınız göreve geldiğinizden beri baş aşağı gidiyoruz: İstanbul’da Olimpiyat ‘doping’ kurbanı oldu. Siz Arjantin’deyken marifetmiş gibi doping cezalısı Hidayet’i oynattılar. Filenin Sultanları efsanesi bitti. Olimpiyat düşü kurarken katılacak sporlarımızı peş peşe yitiriyoruz..

TRGY’I 7 KERE UYARDIM

9 haziran 2013
1-MİLLİ KOMPLO:

Avrupa Şampi-yonası’nda grubumuzda Yunanistan, Rusya, İtalya, İsveç, Finlandiya var. İlk üçe girmek lazım. Rusya Krilenko ve Kaun’suz gelecek. Yetkin ve iyi koçlu ‘Türkiye için yol açık’ ama Tanjevic’le geçiniz. Son turfanda nesli gene berbat ederek bir sürü mazeretle gerisin geriye döneriz.

17 Haziran 2013
2-ISRARLIYIM
: Ergin Ataman Milli Takım koçu olmalıdır... Kafa başı 500 altınlık olası Akdeniz ödüllerini de aile içinde paylaşabilmek için Akdeniz Oyunları Milli Takımı’nın başına bu ikiliyi getirdi. Bu konuda artık yapacak bir şey yok ama Avrupa Şampiyonası takımının başına mutlaka Ergin Ataman getirilmelidir.

27 Haziran 2013
3-BUGÜNÜ KURTARACAK KOÇ LAZIM
: Bu yıl da atmayan çocuğumuz Doğuş Balbay’lı ‘boşa koşan, ona buna kucaklama savunması yapan’ bir format tehlikesi kapıda. Mersin’de tamam da bu faullü savunmayı Slovenya’da yaptırmazlar adama. Turgay Bey, bir kez daha uyarıyorum. Kaprislere ket vurup, Tanjevic defterini ‘teşekkürlerimizle’ kapatıp Milli Takım’ın başına bugün adam gibi bir koç atayın ki BUGÜN’ü kurtaralım.

16 Temmuz 2013
4-ÇAPULCUYA FORMA YOK!:
Milli Takımı uçuracak Obradovic hava sahamızdayken, 1000 yıldır bizi tarifsiz kederlere mahkum etmiş, vazgeçilemez(?), Bogdan (Tanjevic) koçumuzun aday kadrosu kaos yarattı. Başka bir kapris yoğun skandal da doping gerekçesiyle NBA’de 20 maç ceza alan, ’ödül sakalcısı’ Hidayet Türkoğlu aday kadroya çağrılırken, Enes Kanter’i çağırmamak...

28 Temmuz 2013
5-TANJEVIC VAZGEÇ BU SEVDADAN
: Bormio’ya da dağ başındaki emek(li)tar koçumuz hala tek maçta altımıza almak zorunda olduğumuz İtalya’ya ne yapacağını bırakmış laf geveliyor. Bak Bogdan hocam. Milli Takımı çok sevdiğimden senin yakamızdan düşmeni istiyorum...

30 Ağustos 2013
6-MADALYA İSTİYORSAK
: Tanjevic klasiği (tek pivot, 4 numarada Ersan dahil dört dışarda) sistemsizliği yukarda saydığım takımlara karşı haybeye nümayiş yapar, kafa kafaya kapışan, savaşan görüntüsü verir ve fakat MAÇ KAZANAMAZ. Savunmada mesela Spanoulis gibi, teke tekte her zaman geçen kısa adamların peşinden kısalarak deli danalar gibi koşmaktansa, sete sete oturup ağır abi basketbolu oynamalıyız. Bırakalım onlar ETTEN DUVAR’ı nasıl aşacaklarını, savunmalarında Hidayet ve Ersan’la oluşacak ‘mismatch’ları nasıl çözeceklerini düşünsünler. LAFIN ÖZÜ, diğer takımların sakat ve eksiklerle katıldığı bu şampiyonaya, Turgay Bey basiretli olunabilse, kenarda Obradovic veya Ergin Ataman’la gitsek kesin ŞAMPİYON olurduk.

5 Eylül 2013

7-Türk basketbolu bu bitik koçun ve onun akşamı kurtarabilecek adamlar Cenk Akyol ve Kerem Tunçeri’yi getirmeyen bay kapris Federasyon Başkanı’nın oyuncağı olmayı hiç hak etmiyor.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI