« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir transferin analizi

Fenerbahçe, Roberto Carlos’u transfer edebilir mi? Ya da Roberto Carlos, F.Bahçe’ye gelir mi? Şu anda bu iki soruya da net yanıt vermek mümkün değil. Ama hem F.Bahçe, hem de Roberto Carlos cephesinde yaşananları irdelediğinizde, en azından olabilecekler konusunda bir fikir sahibi olmak mümkün.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Gelin şimdi bu iki soruya yanıt arayalım...

Bugün için bir gerçek var. F.Bahçe, Real Madrid’in yıldızı ile temasa geçti. İlk teması da Başkan Aziz Yıldırım’ın iki yakını gerçekleştirdi. Aslında ilk temas demek ne kadar doğru, tartışılır. Çünkü Carlos ile F.Bahçe’nin ilişkisi biraz daha eskiye, yani Alex’in transfer çalışmalarının yürütüldüğü günlere dayanıyor.

O günlerde sık sık Brezilya’ya giden sarı lacivertli yöneticiler, milli takım kampında hem Alex, hem de diğer futbolcularla biraraya geliyorlardı. Hatta milli takımda Alex ile aynı odayı paylaşan Ronaldinho’nun, sarı lacivertli yöneticileri gördükçe, "En büyük Fener" diye arkadaşına takıldığını, bağırdığını F.Bahçeli yöneticiler de duymuşlardı. Roberto Carlos ile ilk temas o günlerde gerçekleşmişti.

* * *

Brezilyalı futbolcunun R.Madrid ile sözleşmesi devam ediyor. Roberto Carlos yıllık 7 milyon Euro alıyor. Ancak İspanya’da mutsuz. Takım arkadaşlarıyla anlaşamıyor, sponsorlardan çok para kazanıyor, ama onların istekleri de yıldız oyuncuyu bunaltıyor.

Çünkü sponsor istiyor, Real Madrid’li futbolcu 1 günlüğüne Japonya’ya gidip geliyor. "Hayır" deme şansı yok.

* * *

Roberto Carlos Real Madrid’ten ayrılmaya kararlı. Katar’dan gelen 10 milyon Euro’luk teklif çok cazip. Ancak Roberto Carlos için her şey para değil. Avrupa’da başka bir ülkede futbol oynaması da mümkün. Ancak Avrupa’nın pek çok ülkesinde, Avrupa Birliği ülkesi vatandaşı olmayan futbolcular için kısıtlamalar var.

Oysa Türkiye bu bakımdan çok cazip. Roberto Carlos hem Avrupa Kupaları’nda mücadele etme, hem de 4-5 Brezilyalı arkadaşıyla birlikte aynı takımda oynama şansına sahip.

* * *

Brezilyalı oyuncunun Fenerbahçe’yi tercih edip etmemesindeki en önemli faktör elbette alacağı para olacak. F.Bahçe’nin, Brezilyalı yıldıza 7 milyon Dolar ödeme lüksü yok. Ama Türkiye’nin başka bir avantajı var. Roberto Carlos, Avrupa’da ödeyeceği vergilerin kat be kat altında vergi ödeyecek.

Fenerbahçe cephesine gelince... Onları tek korkutan şey Roberto Carlos’un yaşı ve başarıya doymuş olan hırsı.

"Daha iyisi, daha genci de mümkün" diye düşünüyorlar. Ve şimdiden Roberto Carlos dışında bir-iki isimle de temas halindeler.

Bunları da Beğenebilirsiniz