« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir tokat da TOKİ'den

Canaydın’ın, ‘Bize en az 110 milyon dolar kazandıracak öneride bulundular’ dediği TOKİ’den şok bir açıklama geldi: ‘Riva bizim için cazip değil. Yatırım yapmayacağız.’

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
GALATASARAY Başkanı Özhan Canaydın’ın, mali kriz içindeki kulübünün can simidi olarak gördüğü TOKİ’den (Toplu Konut İdaresi) dün şok bir açıklama geldi. TOKİ, Riva Projesi için sarı kırmızılılara hiçbir teklifte bulunmadığını ve bundan sonra da bulunmayı düşünmediğini bildirdi.

TOKİ’den yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında, Galatasaray’ın İstanbul Beykoz’daki Riva Köyü’nde bulunan 1 milyon 175 bin metrekare arazinin değerlendirilmesi doğrultusunda, TOKİ tarafından teklif götürüldüğü yönünde haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

TOKİ’nin iştiraki olan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketi aracılığı ile söz konusu araziyle ilgilendiği, ancak herhangi bir teklif vermediği bildirilen açıklamada, şöyle denildi:

‘Şu anda gelinen nokta itibariyle, yapmış olduğumuz fizibilite çalışması neticesine göre, bu arazide uygulama yapmanın TOKİ ve Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı için cazip olmadığı görülmektedir. Esas itibariyle TOKİ, kamu arazilerini değerlendirerek uygulama yapmakta, ancak uygulama yapılması gereken yerde kamu arazisi bulunmadığı ya da çok cazip ve elzem şartlar oluştuğu taktirde, kamu arazisi dışındaki alanlarda proje gerçekleştirmektedir.’

Oysa ki, Galatasaray’ın 25 Aralık Cumartesi günü yapılan Riva Projesi ile ilgili olağanüstü genel kurul toplantısında Başkan Özhan Canaydın’ın en büyük kozu TOKİ (Toplu Konut İdaresi) idi. Canaydın, kongre öncesi yaptığı açıklamada, TOKİ’nin Riva’daki arazi için son derece cazip bir öneri getirdiğini öne sürerek, ‘Eğer genel kuruldan arazinin kullanımı konusunda gereken yetkiyi alırsak hemen TOKİ ile anlaşma yapacağız’ demişti. Özhan Canaydın, TOKİ’nin teklifini de kulüp üyelerine şöyle anlatmıştı:

‘TOKİ Riva’ya 10 bin villa yapacak. Bunun karşılığında da kulübümüze 110 milyon dolar para ödeyecek. Bu rakam günün koşullarına göre 180 milyon dolara kadar çıkabilir. Eğer TOKİ’nin teklifini kabul edersek, hemen kulübün 65 milyon dolar tutarındaki banka borçlarını üstlenecek.’

Galatasaray Kulübü Genel Kurul üyeleri, Özhan Canaydın’a arazinin satışı için istediği yetkiyi vermeyip, bu konudaki kararı 15 Nisan’a bıraktı. Aynı kongrede Riva Projesi için kurulan bir komisyon da önceki gün TOKİ yetkilileri ile bir toplantı yaptı. Riva Komisyonu’nda üye olan Galatasaray’ın eski başkanı Selahattin Beyazıt, ‘TOKİ’nin teklifi çok iyi. Hedeflenen 180 milyon dolardan daha fazla gelir elde edeceğiz’ açıklamasını yapmıştı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz