"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Bir tavsiye de EXPO Kurulu’na

PARİS’te Türkiye’nin EXPO sunumunu izlerken, ben de notlarımı www.hurriyet.com.tr’den canlı yayınlıyordum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kentle ilgili mesajlarını verdim, hazırlıklarla ilgili süreci ve projenin ana hatlarını... Sonra Lucien Arkas mikrofonu aldı. Müthiş bir konuşma yaptı, ben notları yazarken, aynı anda da salonun atmosferini yakalamaya çalışıyordum. Herkes birbirine bakıyordu. İzmir’in çok kültürlülüğünü daha iyi anlatan yorum yapılamazdı. Arkas’ın konuşma metnini aynen internete aktardım.
Ardından Sağlık Bakanı Recep Akdağ geçti sahneye... Türkiye’nin sağlık politikalarını özetledi. Neler yapmak istediklerini, EXPO’yla neleri planladıklarını...
Akdağ konuşurken, cebime bir mesaj düştü.
Mesaj Mehmet Şen’dendi.
İzmirli arkadaşımız, doktor arkadaşımız Prof. Dr. Mehmet Şen’den...
“Sevgili Deniz... Biraz önce EXPO 2020 sunumunu notlarından takip ediyorum. Haydi İzmir’in şansı açık olsun. İngiltere’de yapılacak bir görev olursa lütfen haber verir misiniz?”
O telaşta, hemen cevap verdim.
“Çok teşekkür... Dilerim kazanırız, sana da ihtiyacımız olacak” diye...
Bir dakika geçmeden bir mesaj daha...
“Ekteki CV’de iletişim detaylarım ve şu andaki uğraş alanlarım mevcut. Konu sağlık olunca belki yardımım olabilir. İzmir için kapım her zaman sonuna kadar açık. Tekrar bol şanslar...”
Paris’teki sunumda noktayı bir başka ünlü Türk doktorumuz Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı.
Öz de Arkas gibi salonu etkilemişti.

Benden önce Habertürk Egeli, geçenlerde Mehmet Şen’in yeni görevini duyurdu. Şen, 27 ülkenin bağlı bulunduğu Avrupa Kanser Araştırmaları EORTC Enstitüsü’nün Radyoterapi Başkanlığı’na seçildi.
Mehmet Şen’i uzun yıllardır tanırım. İzmir’den koparken çok düşündü, çok zorlandı. Önüne müthiş imkanlar sundular, araştırma geliştirme yapabilecek ortam yarattılar. Aynı koşullar İzmir’de maalesef yoktu. O da gönülsüz, ama kariyerine başka bir ortamda devam etmek için İngiltere’nin yolunu tuttu.
Şen, şimdi Leeds’de St. James’s Onkoloji Enstitüsü’nde baş boyun takım liderliğini de yapıyor.
The Royal College of Radiologist Fellowship Assessment Kurulu, tarihinde ilk defa bir Türk doktora Avrupa Birliği ülkesinde çalışma hakkı tanıdı.

Bu hafta hep tavsiyelerle gittik. Ama ne yapayım, önümden olaylar akınca, bilgiler gelince, tanıdıklar, dostlar olunca, göğsümüzü kabartan başarı öyküleri de olunca tavsiye etmeden geçemiyorum.
Mehmet Şen’in EXPO sunumu yapılırken yaşadığı heyecanı, İngiltere’de Leeds’de ameliyat arası verdiği molada İzmir’i izlerken, notlarımı okurken yaşadığı heyecanı sizlerle paylaştım. Eminim ki, Mehmet gibi çok kişi aynı şeyleri hissediyor.
Kimisi kariyer, kimisi farklı nedenlerle Türkiye’den uzak yaşıyorlar.
Ama çok iyi biliyorum ki, Türkiye, doğup büyüdükleri, yaşadıkları kenti özlemle her gün anıyorlar.
Ve Türkiye için birşeyler yapmak istiyorlar.
Mehmet Şen de onlardan biri...
Gördünüz, İngiltere’de müthiş başarılara imza attı ve herkes kendisini konuşuyor.
EXPO’da temamız “sağlık” ve bu konuda çok insanımız, çok malzememiz var.
Tavsiyem şu...
Bu insanlarımızı bulalım, EXPO yarışında hepsini gönüllü bir çalışan yapalım.
Eminim çok önemli katkıları olacak.

X