Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bir taş attım... Tak dedi

Hafta başı yapılan maçlara bünyemiz çok zor alışıyor, ben halen bugünün P.Tesi olduğunu düşünüyor ve sendromdan çıkamıyorum.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe hem Avrupa'da hem de Türkiye'de fırtına gibi. Böyle bir dönemde dekarşısına yine ligin iyilerinden sayılabilecek(en azından 4 puan toplamıştı bugüne gelene kadar, onu bulamayanlar da var!!) Diyarbakırspor ile Diyarbakır'da karşılaştı.

Bütün Diyarbakırlılar toplanmıştı şeref tribinünde, hem rakip takım hem de ev sahibi takım başkanları Diyarbakırlıydı. Maç olabildiğince dostluk çerçevesinde geçecek dedik ama sanırım biraz yanılmışız.

Şerife Çaldenk yazıyor

Maç başladı, yağmur gibi pet şişe, çakmak, çakıl taşı, hatta maçı sonlarına doğru bir taraftar yağmaya başladı. Bu durum oyuncuların da gerilmesine sebep oldu. Maçın henüz ilk on dakikasında 3 tane sarı kart çıktı. 

Özellikle Diyarbakırlı sporcular çok sert oynuyorlardı.

Tabi bu gerginlikte maçın hakeminin de etkisi oldu, maçın daha ilk dakikalarında bir pozisyondan sonra Emre'nin kendisine – eline vurarak – tepki göstermesine sessiz kalması maç içerisinde otoritesini kaybetmesine neden oldu. Daha sonra ardarda gösterdiği kartlar ile durumu kontrolüne almaya çalıştı ama nafile.

 

Oynanan oyunun dışında gelişen olaylar maçı gölgelese de dün akşam gerçekten çok güzel bir mücadele vardı sahada. Evet biraz sert oynandı ama oyunun getirdiği bir sertlikti bu.

Maçın özellikle ilk on beş dakikası Diyarbakırspor'un etkili oyunuyla geçti. Çok baskılı oynadılar, bu baskı da işe yaradı ve defansın özellikle Bilica 'nın çok büyük hatası iledurum 1-0 oldu.

Lugano'nun takıma katılması ile yeni defans ikilisi Bilica ve Lugano birbirlerine alışkın olmadıkları için bu durum defansta boşluk yaratmalarına ve kalelerinde gol tehlikesi yaşamalarına neden oldu.

Diyarbakırspor maçın özellikle ilk yarısında defansta yaşanan bu boşlukları iyi görmüş olacak ki orta sahadan defansın arkasına attığı uzun toplarla rakip kalede tehlikeler yarattı.

Fenerbahçe yine Bilica'nın adamını kaçırması ile 29. dakikada birbirinin ardına üç tehlike atlattı. Şutlardan birini kale direği, diğerini Gökhan ve en sonuncusunu kaleci Volkan kurtardı.

 

Gökhan demişken; altını çizmekte fayda var. Kapasitesi her ne kadar sınırlı olsa da maç başından sonuna kadar canla başla mücadele etmesi ve Fenerbahçe'nin ilk golünün başlangıç ve finalindeki rolü onu kesinlikle maçın adamı yaptı. Geçen seneden bu yana bir istikrar abidesi.

Bu ilk gol kesinlikle bahsedilmesi gereken bir goldü. Gökhan'ın başlattığı pozisyon ayağa paslar ile rakip kaleye kadar ulaştı ve yine biraz önce de dediğim gibi tam jeneriklik bir gol oldu. Gökhan belki pas atarım düşüncesindeydi ya da gerçekten kaleye vurdu ama hangisi olursa olsun muhteşem bir goldü.

 

Maçın ilkyarısı berabere bitti. İkinci yarıya başlandığında yine yabancı maddeler artan bir hızla sahaya inmeye devam ediyordu. Hakemi bununla ilgili uyaran ve anons yapmasını isteyen futbolcular hakemin kendilerini azarlaması ile bu sefer dördüncü hakem Bünyamin Gezer'e döndüler ve sonunda anons yapıldı ama nafile.

Kısa bir süre duran maçın yeniden başlaması ile Emre – Kazım paslaşmasının ardından Kazım çok sert bir şutu gole çevirdi ve ''her maç bir gol'' felsefesinin devam ettiğini gösterdi.

Maçın bu dakikalarında Diyarbakırlı futbolcular iyice yorulmuşlardı, bütün enerjilerini ilk yarıda bitiren oyuncular zaman zaman tehlike yaratsalar da başarılı olamadılar. Maçın sonlarına doğru 70.dakikaya gelindiğinde Güiza'nın pası ile ceza sahasına giren Semih düşürülünce Fenerbahçe bir de penaltı kazanmış oldu ve penaltıyı kullanan Semih de takımının üçüncü golünü attı.

Bu gol ile maçın skoru tabeladaki yerini almış oldu.

 

Maçın sonlarına doğru yabancı maddeler yetmiyormuş gibi bir de sahaya bir taraftar girdi ve koşmaya başladı.

Burada en dikkatimi çeken şu oldu aslında, bu kişi güvenlik güçlerince dışarı çıkarılırken şeref tribününde bulunan yöneticiler tebessüm ediyorlardı. Gülüyoruz ağlanacak halimize. Aslında maçın başından beri yaşananlar ve maç bittikten sonra da devam eden olaylar hiç de öyle gülünecek ve hafife alınacak şeyler değil. Bu konuların bir önce masaya yatırılması ve sorunların çözülmeye çalışılması gerekiyor.

Diyarbakırspor zorluklar ile kurulmuş ve canını dişine takarak oynayan bir takım. Birkaç kişinin kışkırtması yüzünden yazık olmasın bunca emeğe.

Bizler oyunun kalitesi futbolcuların performansı ile ilgili konuşalım, bunların kritiğini yapalım. Futbol top ile oynansın taşlarla değil.


Bunları da Beğenebilirsiniz